Станом на січень 2025 року понад 355 тисяч українських дітей, які перебувають за кордоном, поєднують навчання у двох освітніх системах: дистанційно в українських школах та очно в закладах освіти країни перебування. Такі дані оприлюднило Міністерство освіти і науки України у відповіді на запит медіа “Нова українська школа”.
Читайте також: Ще три підземні школи будуватимуть у Харкові
Однією з актуальних тем у цьому контексті стало посилення вимог до вивчення польської мови для українських учнів у Польщі. Заступниця міністра освіти Польщі Йоанна Муха заявила про необхідність підвищення рівня володіння польською мовою серед дітей, які відвідують місцеві школи. У відповідь на це МОН України висловило подяку польській стороні за підтримку українських громадян і наголосило на важливості двостороннього діалогу щодо освітніх питань.
Українське міністерство освіти визнає, що знання мови країни проживання є важливим для якісного навчання та соціальної інтеграції дітей. Водночас у відомстві наголошують на необхідності врахування особливих обставин, у яких опинилися українські діти через війну. Українська сторона сподівається, що зміни в польських навчальних програмах відбуватимуться з урахуванням можливостей дітей підтримувати зв’язок із рідною мовою та культурою, а також сприятимуть їхньому подальшому поверненню в Україну.
Читайте також: Відкриття нового приміщення Міжнародної української школи у Вільнюсі
Через значне навантаження, яке створює навчання у двох освітніх системах, МОН України запровадило українознавчий компонент для українських учнів за кордоном. Він передбачає дистанційне вивчення української мови, літератури, історії, основ правознавства та географії. Оцінки з інших предметів у закордонних школах можуть бути перезараховані відповідно до розробленої МОН шкали.
Також зросла роль Міжнародної української школи (МУШ), яка розширила свої можливості та нині налічує майже 9 тисяч учнів. Випускники МУШ, які навчаються екстерном, отримують українські документи про освіту, що дозволяє їм продовжити навчання у вітчизняних закладах вищої та професійної освіти.
Читайте також: МОН планує скасувати дистанційну освіту для дітей-ВПО