Питання внутрішнього переміщення українців через російську збройну агресію набуло величезних масштабів з 24 лютого 2022 року. Однак ще з 2014 року сотні тисяч українців змушені були залишити свої домівки через війну. Окрім втрат і проблем адаптації у нових місцях, вони зіткнулися зі складнощами в отриманні соціальних виплат, зокрема, пенсій та іншої державної допомоги. І це серйозна проблема.
Читайте також: Реформування законодавства України у сфері захисту персональних даних — ключ до євроінтеграції
Щоб врегулювати ці процеси, Уряд України ухвалив численні законодавчі акти, включно з постановою №637 Кабміну про соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам». Постанова регулює порядок надання соціальних виплат ВПО, які перебували на обліку до 24 лютого 2022 року. Проте при реалізації цих норм з’явилася низка серйозних проблем, які обмежують права ВПО. Вона встановлює обов’язок фізичної ідентифікації для поновлення пенсійних виплат, що може бути здійснена за допомогою відеоконференцзв’язку або дипломатичних установ України для осіб, які тимчасово перебувають за кордоном.
На практиці ж виявилося, що територіальні органи Пенсійного фонду України часто відмовляють у прийнятті заяв від ВПО. Вони посилаються на відсутність осіб у Єдиній інформаційній базі даних про ВПО. Це стається навіть після успішного проходження фізичної ідентифікації. Окрім того, соціальні виплати для ВПО, зареєстрованих до 24 лютого 2022 року, проводяться виключно через АТ «Ощадбанк». Це створює значні незручності для громадян, які не мають доступу до цього банку або бажають отримувати виплати через інший.
Читайте також: Переосмислення міжнародної допомоги: роль локальних організацій у гуманітарному реагуванні в Україні
Які законодавчі ініціативи напрацьовуємо щодо усунення дискримінації в отриманні пенсійних виплат?
Офіс Омбудсмана України активно виступає за захист прав ВПО. На засіданнях Експертних рад ми неодноразово наголошували на дискримінаційному характері окремих положень Постанови №637. Також ми надали Мінсоцполітики рекомендації щодо забезпечення рівного доступу до банківських послуг і необхідності спрощення бюрократичних процедур.
Читайте також: Визнання результатів освіти українців з тимчасово окупованих територій: крок до рівних можливостей
У відповідь на ці проблеми Мінсоцполітики ініціювало низку заходів. Зокрема, розроблений проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». У проєкті акта передбачається скасування Постанови №637, яка обмежує вибір банківських установ та передбачається можливість отримувати пенсію через будь-який банк. Згаданий проєкт постанови Кабміну надходив на погодження до Офісу Омбудсмана. 4 грудня 2024 року Мінсоцполітики провели узгоджувальну нараду щодо доопрацьованого проєкту акта, в тому числі з Офісом Омбудсмана. Наші пропозиції та зауваження враховані частково. Наразі проєкт постанови поданий на розгляд Кабінету Міністрів України.
Державна підтримка ВПО має бути доступною. Це необхідність для захисту прав громадян, постраждалих від збройного конфлікту. Попри значні труднощі, впровадження нових нормативно-правових змін може забезпечити рівний доступ ВПО до соціальних виплат та гарантувати їхні права. Ми продовжуватимемо опікуватися цим питанням.
Читайте також: ВПО роблять важкий вибір, опиняючись перед дилемою: жити в умовах окупації чи в злиднях без підтримки держави, – Шуляк