back to top

HEADS

Продовження строку оформлення невитребуваних земельних часток: важливі зміни та нові правила

Згідно з новими змінами в законодавстві, прийнятих 8 листопада 2024 року, продовжено термін оформлення невитребуваних земельних ділянок, а також проведення розподілу земель серед власників земельних часток (паїв) та їх спадкоємців, що залишилися у колективній власності після попереднього розподілу. Це передбачено новим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин».

Читайте також: Мінсоцполітики запроваджує нову виплату “Тепла зима” для вразливих родин

Невитребувані земельні частки: кількість та ситуація

На сьогодні в Україні налічується понад 104,4 тисячі невитребуваних земельних часток (паїв). Згідно з новим законодавством, продовження строку оформлення цих ділянок до 1 січня 2028 року зумовлене необхідністю надати більше часу для власників та спадкоємців, які з різних причин, зокрема через військову агресію Росії, не змогли скористатися раніше визначеним терміном — до 1 січня 2025 року.

Важливі зміни у правилах оформлення та передачі земель

Згідно з новими правилами, у разі, якщо до 1 січня 2028 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку, то така особа буде вважатися такою, яка відмовилася від отримання цієї ділянки.

У разі невикористання ділянки до зазначеного терміну, після того як буде сформована земельна ділянка з невитребуваних часток, вона може бути передана органом місцевого самоврядування у комунальну власність територіальної громади на підставі рішення суду.

Заборона на передачу земель у приватну власність

Також варто зазначити, що протягом семи років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваних земельних часток, забороняється передавати її в приватну власність, за винятком випадків передачі цієї ділянки власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям.

Зміни в сфері земельних відносин

Крім продовження строків оформлення невитребуваних земельних часток, новий закон також внес важливі зміни в інші аспекти земельних відносин. Зокрема:

  • Реалізація пілотного проекту щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками продовжена до 2026 року.
  • Відновлено обов’язкову підвищення кваліфікації для інженерів-землевпорядників, інженерів-геодезистів та оцінювачів з 7 лютого 2025 року.
  • Визначено, що всі землі, зайняті водними об’єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності.
  • Уточнено цілі використання коштів, отриманих від втрат сільськогосподарського виробництва.

Ці зміни в законодавстві надають більше часу для оформлення земельних часток, що є важливим кроком для захисту прав власників паїв, а також сприяють покращенню земельних відносин в Україні. Закон набрав чинності 8 листопада 2024 року, за винятком деяких пунктів, які зазначені в Прикінцевих положеннях цього закону.

Юлія Ревака
Юлія Ревака
Редактор | Понад 10 років досвіду в гуманітарній сфері. З 2022 року працювала редактором на сайті ТочкаФан. З червня 2024 - редактор HMH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Нове на сайті

Більше по темі