Державна програма «єОселя», яка раніше пожвавлювала ринок нерухомості, нині фактично втратила свою ефективність для пересічних покупців.
Про це в інтерв’ю HMH.news розповіла президентка Спілки фахівців нерухомого майна України Лариса Ставинога.
«З кінця 2024-го змінилися умови: тепер вона фактично не працює для вторинного ринку, лише для первинного. А первинний ринок має свої проблеми — нестача робочої сили, затримки будівництва, високі ціни. Люди змушені купувати майнові права, не маючи гарантій, коли зможуть заїхати. Тож мушу констатувати, що зараз ця програма більш орієнтована на забудовників, ніж на покупців», — зазначила експертка.
За її словами, у Києві майже не залишилось житла, яке відповідає вимогам програми. Пропозиція обмежена, ціни — надвисокі, а нові об’єкти не надходять через уповільнення будівництва. Вторинний ринок, який міг би стати альтернативою, фактично виключили з програми. У результаті — «єОселя» не підтримує ні первинний, ні вторинний сегмент, і не виконує свою початкову соціальну функцію.
«На первинному ринку, особливо в об’єктах, що підпадають під «єОселю», ціни зросли до 2200–2500 доларів за квадратний метр. Це майже вдвічі більше, ніж на вторинному ринку, де ціни тримаються на рівні 800–1000 доларів. І тут виникає питання: чим гірший будинок 2005 року, ніж новобудова, яка ще не здана в експлуатацію? Фактично, це штучне регулювання та обмеження доступу до вторинного ринку», – додає експертка.