back to top

HEADS

Повернені діти з ТОТ та РФ: як зустрічають та допомагають у Центрі захисту прав дитини

Дмитро Лубінець
Дмитро Лубінецьhttps://ombudsman.gov.ua/
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | Відповідно до статті 101 Конституції України парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Збройна агресія Росії проти України спричинила безліч трагедій. Одна з найстрашніших — це вкрадене дитинство українських дітей. Дітей, яких депортують до РФ та примусово переміщують на тимчасово окупованих територіях, змушують забувати Батьківщину, рідну мову, стираючи їх українську ідентичність. Це також і про родини, які живуть у постійному страху під тиском окупаційної влади, в умовах мілітаризації системи освіти та створення низки таборів “для перевиховання” дітей.

Україна бореться, щоб врятувати та повернути кожну українську дитину.

Повернені діти з ТОТ та РФ: як зустрічають та допомагають у Центрі захисту прав дитини
Читайте також: Статус S для українців: коли біженці поводяться як туристи

31 травня 2023 року за ініціативи Президента України у Києві було відкрито перший Центр захисту прав дитини в структурі Офісу Омбудсмана. Це простір допомоги дітям, які повернулися з депортації або ТОТ України. Основна мета Центру — забезпечення комплексної допомоги повернутим дітям в дружніх до дитини та безпечних умовах, що включає психологічний супровід, правову та соціальну підтримку, оцінку потреб та на цій основі визначення стратегії адаптації та реінтеграції. 

Фахівці Центру працюють з державними структурами, міжнародними організаціями, правозахисниками. Однією з ключових функцій є документування та фіксація порушень прав дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та окупації.

Опитування, психологічна допомога і супровід здійснюються всіма залученими фахівцями одночасно та в одному місці, де середовище максимально сприятливе для дитини. Це місце, де діти можуть знову відчути себе захищеними. Центр працює з використанням стандартів моделі «Барнахус».

Читайте також: Трудовий дисбаланс через війну: українці шукають роботу в ЄС, а ринок праці вдома страждає від дефіциту кадрів

Якщо дитина потерпіла від насильства, стала свідком злочину, то у Центрі створено умови для уникнення контакту безпосередньо з правоохоронцями. Натомість розмову веде психолог, адаптує питання слідчих, визначає готовність говорити і в цілому психоемоційний стан дитини. Все це сприяє мінімізації ризиків ретравматизації і допомагає полегшити сам процес розповіді про пережите.

Для кожної повернутої дитини діє міжвідомча команда супроводу фахівців, яка відповідає за реабілітацію та реінтеграцію дітей. Це може бути медична допомога, відновлення документів, психологічна підтримка, пошук житла, гуманітарна допомога, організація навчання. Допомога буває екстреною, короткостроковою і довготривалою — залежно від потреб дитини.

Повернення дітей — це насамперед про порятунок. Наразі в межах ініціативи Президента України Bring Kids Back UA з ТОТ України та території РФ вдалося повернути 1399 дітей.

За кожною цифрою стоїть ім’я та історія. Україна й надалі робитиме все, щоб жодна дитина не залишилася сам на сам зі своїм болем, й щоб до кожної дитини знову повернулося відчуття безпеки, підтримки та надії.

Читайте також: «Лікарі без кордонів»: безперервні та масовані обстріли в Україні мають припинитися

Останнє на сайті

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here