З початком повномасштабного вторгнення евакуація з прифронтових і тимчасово окупованих територій стала справою життя для багатьох благодійних організацій та волонтерських ініціатив. У найнебезпечніших зонах, куди інколи не доїжджають державні служби, працюють люди та команди, які щодня рятують цивільних. Серед них — досвідчені НУО, фонди з власним транспортом, медики, психологи, а також підрозділи поліції, які проводять гуманітарні місії у зоні бойових дій.
Читайте також: Що робити, якщо людина пережила обстріл або вибух — поради психологині
БФ “Схід SOS”
Від початку повномасштабного вторгнення фонд евакуював понад 89 тис. людей із Донецької, Запорізької, Херсонської, Дніпропетровської та Сумської областей. Команда фонду налічує 24 людини, має десяток автомобілів та гарячу лінію для прийому заявок на евакуацію. Фонд також забезпечує евакуйованих тимчасовим прихистком, особливо родини з дітьми та маломобільних людей. Окрім цього – допомагає в отриманні медичної допомоги та відновленні втрачених документів, консультує з адаптації, залучає соціальні служби.
Контакти: сайт east-sos.org, гаряча лінія 0 800 332 614, e-mail info@east-sos.org, сторінки у соцмережах (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube тощо).

Український Червоний Хрест
У квітні 2022 року розпочали гуманітарну місію “Схід” на території Донецької та Луганської областей. Також продовжує евакуацію з усі прифронтових областей, зокрема із прикордоння Сумщини та прифронтових громад Дніпропетровщини.
Контакти: сайт, номери телефонів для евакуації з Сумщини +38 (050) 407 10 43 +38 (050) 538 77 86 +38 (068) 996 52 49, із Дніпропетровщини +38 097 566 46 80.

Спецпідрозділ Національної поліції “Білий Янгол”
Спецпідрозділ поліції Донеччини ще з 2014 року евакуює мирних мешканців з-під обстрілів у прифронтовій зоні. uk.wikipedia.org. Групи “Білого янгола” займаються евакуацією цивільних із “червоних” і “жовтих” зон, доставляють гуманітарну допомогу, надають першу медичну допомогу пораненим, проводять медичну евакуацію, транспортують загиблих, документують наслідків обстрілів, доставляють пенсії і соціальні виплати. Працюють в основному на Покровському, Лиманському, Бахмутському напрямках. Однак можуть проводити евакуацію і на території інших прифронтових областей.
Контакти: єдина спецлінія 102 (поліція), а також номери телефонів груп “Білий Янгол” за районами Донеччини (наприклад, Покровський напрямок – 066 561 91 02). Офіційна інформація – на сайті Нацполіції Донецької обл.
Гуманітарна місія “Проліска”
Це неурядова організація, заснована 2014 року волонтерами. Спочатку працювала уздовж лінії розмежування в Донецькій та Луганській областях, відновлюючи школи й лікарні та надаючи соціальну підтримку мешканцям відрізаних селищ. З 2022 року місія також організовує евакуації з прифронтових зон та надає комплексну допомогу вразливим групам. Проводять евакуацію маломобільних осіб та медичну евакуацію. Привозять гуманітарну допомогу. Консультують ВПО та надають психологічну допомогу.
Контакти: сайт, гаряча лінія 0 800 888 888, e-mail ngo@proliska.org, сторінки у Facebook і Twitter.

БФ “Янголи Спасіння”
Благодійний фонд проводить евакуації цивільних із зон бойових дій та окупованих районів. Також займається психологічною реабілітацією жертв війни. Гаряча лінія – 0 800 334 620 (безкоштовно), сайт.
БФ “Діти Нового Покоління”
Благодійний фонд із Дніпра, який спочатку працював із малозабезпеченими дітьми, а з 2022 року сфокусувався на евакуації родин із прифронтових районів Донеччини. Від початку війни фонд організував понад 5,600 евакуацій людей (більшість – діти з батьками) ngchildrenukraine.org. Фонд розміщує евакуйованих на 21 день у власному притулку в Дніпрі та роздає продуктові набори (понад 725 тис. передано мешканцям Донеччини).
Контакти: сайт, Facebook/Instagram (Children New Generation), телефон +38 095 521 4962.
ГО “Парк та особливі друзі”
Волонтерська група з Кривого Рогу, заснована для іпотерапії дітей з інвалідністю, яка в умовах війни організовує евакуацію жителів Донеччини. Волонтери ГО вивозять людей із їхніми домашніми улюбленцями із найнебезпечніших селищ Покровської громади – Лисівського, Срібненського, Леонтовицького округів. Для евакуйованих вони організовують безкоштовне тимчасове розміщення в Кривому Розі до 21 дня.
Контакти: звертатися до голови ГО О. Леонтьєва за телефоном +38 096 840 41 02.

ГО Save Ukraine
Волонтерська ініціатива, яка проводить евакуаційні рейси з прифронтових районів (зокрема на Херсонщині).
Контакти: гаряча лінія БФ Save Ukraine 0 800 40 98 45 (безкоштовно), соцмережі організації.
Проєкт “Helping to Leave”
Міжнародна платформа допомоги в евакуації українців із зон бойових дій і окупації (партнерська мережа волонтерів у Європі та Україні). Координують виїзди з тимчасово окупованих територій України та з Росії. Платформа здійснила понад 19 000 перевезень людей у безпечні регіони і надає допомогу в подальшій реінтеграції.
Контакти: кол-центр +38 (093) 177-6458 (цілодобово), сайт.
Читайте також: Життя на лінії вогню. Цивільні під прицілом дронів