У Києві відбулася щорічна пресконференція Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, присвячена триріччю його роботи на посаді. Захід пройшов під назвою «Сміливі змінюють світ» і охопив найгостріші теми — від полонених до депортованих дітей.
За словами Лубінця, за ці роки в кожному регіоні країни вже призначено представників омбудсмена та відкрито регіональні центри захисту прав людини. Але найболючіші питання — це війна та її наслідки для цивільного населення.
Читайте також: Як працюють сервісні центри Пенсійного фонду в різних регіонах України
Обміни полонених і російська ІПСО
«На сьогодні вже відбулося 65 обмінів полоненими. Ми повернули 5757 військових, 294 цивільних заручника і 1378 дітей», — зазначив Лубінець. Він підкреслив, що повернення цивільних ускладнене тим, що щодо них не існує формальної процедури обміну.

Він також застеріг щодо масштабної інформаційної кампанії, яку розгорнула Росія проти української влади. «Родичам полонених телефонують невідомі й кажуть, що Україна відмовилася від обміну. Потім їм пропонують написати скаргу до США. Це — цілеспрямована інформаційно-психологічна операція, спрямована на дискредитацію української влади на міжнародній арені», — наголосив омбудсмен.
Від колишніх полонених, повернених нещодавно, Офіс омбудсмена отримує нову інформацію. Наприклад, щодо практики обміну посилками та листами, яку вдалося започаткувати напередодні Різдва 2024 року. Чимало полонених отримували ці пакунки цілими. Інколи їх роздавали, робили фото і забирали назад. Інколи розпаковували і показували, що там, але не віддавали.
Продовжується практика, коли українських полонених вивозять нібито на обмін, але згодом повертають назад до колоній зі словами: «Від вас відмовилися». Одразу ж пропонують оформити російський паспорт і долучитися до їхньої армії.
Дмитро Лубінець підкреслює, що це все відбувається за вказівкою і під повним контролем центральних органів Російської Федерації.
“Можу підтвердити, що в окремих виправних колоніях, де утримують українських військовополонених, останнім часом трохи покращилися умови. Хтось розповідає, що припинили катувати, хтось каже, що стали краще годувати. Але загалом умови утримання наших військовополонених у Росії залишаються жахливими”.
Читайте також: Життя на лінії вогню. Цивільні під прицілом дронів
Повернення депортованих дітей
Лубінець підкреслив, що робота з повернення депортованих дітей — окремий і надзвичайно складний напрямок. На сьогодні вдалося повернути 1378 дітей. Допомагає в цьому Катар, який виступає посередником у перемовинах.

«За нашою інформацією, приблизно півтора мільйона українських дітей на тимчасово окупованих територіях потенційно під загрозою депортації. Основна мета — вирощування нового покоління російських солдатів. Дітям змінюють документи, змушують говорити російською, записують до “Юнармії”», — зазначив омбудсмен.
Він визнає, що повністю зупинити ці процеси наразі неможливо. «Єдиний спосіб — максимальний міжнародний тиск на Російську Федерацію», — додав він.
Права українців під час мобілізації
Ще один аспект діяльності — захист прав громадян у процесі мобілізації. У 2024 році до омбудсмена надійшло понад 3,5 тисячі звернень. «У частині випадків порушення не підтверджено, але більш як 50 працівників ТЦК та СП були притягнуті до відповідальності за нашими зверненнями», — сказав Лубінець.
Він також повідомив про нову ініціативу — евакуацію людей з окупованих територій. «Цього року ми запустили евакуацію через треті країни або через єдиний пункт пропуску на Волині. Це відповідь на велику кількість звернень від громадян», — підкреслив омбудсмен.
Читайте також: «Ваші сусіди — перші рятівники» — Магалі Мурлон про локалізацію допомоги та стійкість громад