За період із 1 грудня 2024 року по 31 травня 2025 року в Україні загинули 968 цивільних, а 4 807 отримали поранення внаслідок конфліктного насильства. Це на 37% більше, ніж за аналогічний період минулого року, йдеться у новому звіті моніторингової місії ООН з прав людини. Більшість жертв припала на території, підконтрольні уряду України, через інтенсивні обстріли російськими збройними силами, які намагаються силою захопити нові ділянки уздовж лінії фронту. Значний вплив мали застосування вибухових засобів із широкою зоною ураження в міських районах та збільшене використання бойових дронів малого радіуса. Протягом цього часу російські війська щонайменше п’ять разів безпосередньо обстріляли лікарні, іноді застосовуючи кілька снарядів.
Читайте також: Життя на лінії вогню. Цивільні під прицілом дронів
Також зафіксовано збільшення випадків, коли невідомі особи через соцмережі пропонували дітям в Україні гроші за скоєння диверсійних актів проти військових та цивільних об’єктів, зокрема підпалів та вибухів. Деякі діти загинули під час виконання цих завдань, інших затримано та звинувачено у тяжких злочинах.
Права українських військовополонених залишаються під загрозою. Моніторингова місія ООН зафіксувала переконливі свідчення про те, що російські війська за останній період вбили щонайменше 35 захоплених українських солдатів, що підтверджує зростаючу кількість подібних випадків із серпня 2024 року. Неодноразово підтверджуються факти тортур, жорстокого поводження, включно з сексуальним насильством, а також жахливих умов утримання в місцях, керованих Росією. Аналогічні порушення описують і колишні цивільні затримані.
На тимчасово окупованих Росією територіях посилився тиск на місцевих мешканців щодо прийняття російського громадянства або виїзду, водночас нові закони обмежують доступ до пенсій та медичної допомоги для тих, хто не має громадянства чи постійного проживання Росії. Адміністративні штрафи застосовують за прояви української культурної ідентичності або критику окупаційної влади. Прискорилися також процеси примусового вилучення приватної власності, переважно у вимушених переселенців, що суперечить нормам міжнародного гуманітарного права.
Читайте також: Невидимий жах Херсона. Дрони-кілери проти цивільного населення