back to top

HEADS

Статус S для українців: коли біженці поводяться як туристи

Олексій Захаров
Олексій Захаров
Редактор сайту | Досвід роботи у ЗМІ — понад 17 років. Працював журналістом на Vgorode.ua, відеоредактором на "5 каналі", шеф-редактором на Gloss.ua та "Наш Київ", редактором розділу "Життя" на LIGA.Net.

Це переклад тексту Франки Буркгардт, членкині муніципальної ради політичної громади Віґольтінґен, Ільхарт (кантон Тургау, Швейцарія)

Уже понад три роки багато українців перебувають у Швейцарії зі статусом захисту S. Наразі цим статусом користуються близько 70 000 українців. Витрати лише з федерального бюджету становлять 1,25 мільярда франків.

Спочатку було зрозуміло: ці люди потребують допомоги. Швейцарія допомогла — швидко, просто, щедро. Але зараз настав час відкрито сказати, що йде не так.

Читайте також: Трудовий дисбаланс через війну: українці шукають роботу в ЄС, а ринок праці вдома страждає від дефіциту кадрів

Орендодавці, працівники сфер притулку та органи влади все частіше стикаються з викликами, яких раніше не виникало з іншими групами біженців. Ставлення деяких осіб зі статусом S до органів влади та соціальних служб викликає занепокоєння: випадки неповаги, небажання співпрацювати або відсутність мотивації до інтеграції та праці — не поодинокі. Замість вдячності часто панують споживацьке мислення та відчуття, що все має надаватися як належне.

Статус S для українців: коли біженці поводяться як туристи
Франка Буркгардт

«Я не житиму з афганцями»

Помітно, що ці проблеми зазвичай не виникають у тих, хто дійсно постраждав від війни. Більш вимогливо та проблематично поводяться ті, хто просто має український паспорт або походить з менш постраждалих регіонів.

Ще одна проблема — відмежування від інших біженців, зокрема з Афганістану. Висловлювання на кшталт «Я не житиму з афганцями» є неприйнятними й значно ускладнюють питання розміщення. При цьому у нашій громаді ми маємо радше позитивний досвід із біженцями з Афганістану: багато хто з них справді намагається інтегруватися, вивчає німецьку мову, працює, бере на себе відповідальність. Статус S міг би взяти з цього приклад.

Читайте також: Нам потрібен широкий план реабілітації військових

Сьогодні — статус S, завтра — соціальна допомога

Швейцарія надає захист і підтримку біженцям, а не туристам. Хто поводиться, ніби в готелі, має за це платити. Хто потребує захисту, повинен також докладати зусиль для інтеграції. Те, що через п’ять років статус захисту S автоматично переходить у дозвіл на проживання — з усіма пов’язаними з цим правами, зокрема на соціальну допомогу — викликає тривогу. Сьогодні ці «гості готелю» мають статус S, а завтра вони — на соціальній допомозі. Для малих громад це особливо важке навантаження. Ті, хто залишається, мають інтегруватися — з повагою, зусиллями та усвідомленням, що допомога — це не рух в один бік.

Читайте також: Дискримінація і бюрократія: проблеми виплат для людей, що отримали статус ВПО до повномасштабного вторгнення

Останнє на сайті

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here