back to top

HEADS

ЄС може підвищити плату за в’їзд для туристів з України у 2026

У Європейському Союзі розглядають підвищення плати за в’їзд для громадян країн із безвізовим режимом, включно з Україною. Така ініціатива є частиною ширшої стратегії Єврокомісії щодо поступового скорочення боргу, який виник після пандемії COVID-19. Про це повідомляє видання Politico.

Поточна система в’їзду ETIAS, яку планують повноцінно запустити з кінця 2026 року, передбачає сплату збору в розмірі 7 євро для громадян понад 60 безвізових країн. Серед них — США, Велика Британія та Україна. Водночас у Брюсселі вже ведуться обговорення про можливе підвищення цього збору, аргументуючи це інфляційними змінами, що сталися після початкового затвердження суми у 2018 році.

Для громадян України це означатиме появу додаткової обов’язкової процедури — отримання дозволу на в’їзд через онлайн-систему ETIAS. Попри те, що українці зберігатимуть безвізовий режим, кожен в’їзд до Шенгенської зони вимагатиме попереднього погодження, яке діятиме до трьох років або до завершення строку дії паспорта.

Читайте також: Новий стадіон, гуртожиток та спортивний центр. Європейський інвестиційний банк інвестував у реконструкцію спортивного центру на Полтавщині

Цікаво, що навіть у разі підвищення плати, новий збір залишатиметься одним із найнижчих у світі. Для порівняння, США стягують 21 долар із європейських туристів, а Велика Британія — 16 фунтів. У ЄС очікують, що нова система торкнеться понад 50 мільйонів мандрівників вже до 2027 року.

Втім, загальний фінансовий ефект від збору буде відносно невеликим. Очікується, що він принесе до бюджету ЄС менш як 1 мільярд євро щорічно. Це лише невелика частина від необхідних 25–30 мільярдів євро, які ЄС повинен буде сплачувати щороку з 2028 року як обслуговування боргу, взятого для післяковідного відновлення.

Читайте також: ЄС інвестує 30 мільйонів євро у відновлення водопостачання Кривого Рогу після руйнування Каховської греблі

Паралельно розглядаються й інші варіанти наповнення бюджету, зокрема 2-євровий збір на імпорт невеликих товарів із Китаю (наприклад, із Shein чи Temu), а також податки на цифрові компанії, авіацію та прибутки транснаціональних корпорацій. Однак такі заходи викликають більше заперечень, особливо з боку бізнесу та держав-членів, які побоюються зниження конкурентоспроможності.

На цьому тлі саме підвищення в’їзного збору видається Єврокомісії більш збалансованим рішенням. Його адміністрування централізоване, а збір не впливає на бізнес чи національні податкові системи.

Попри це, не всі країни ЄС підтримують ініціативу. Зокрема, Німеччина вже висловила занепокоєння через потенційне зниження привабливості Європи як туристичного напряму. Остаточне рішення може бути ухвалене 16 липня, коли Єврокомісія представить оновлену бюджетну пропозицію.

Читайте також: У ЄС знову зросла кількість українських біженців
Назар Онисько
Назар Онисько
Журналіст | 6 років працюю у новинах. Останніх два був регіональним редактором на Суспільному. Маю досвід створення новинних матеріалів, ведення прямих включень у новинні програми та роботи в прямому етері.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Нове на сайті

Більше по темі