Кабінет Міністрів України схвалив Стратегію розвитку системи охорони здоров’я на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів з її реалізації у 2025—2027 роках. Мета – створити таку систему, щоб кожна людина могла подбати про своє здоров’я, підтримувати та зберігати його.
Читайте також: 17 січня — Міжнародний день наставництва: український ментор про роль наставників у житті дітей
Ціль 1. Універсальний доступ до якісних медичних послуг
Доступ до якісної медичної допомоги для всіх, хто її потребує.
Первинна ланка медичної допомоги — ключова.
Розвиток багатопрофільних медзакладів.
Ширший доступ до програми «Доступні ліки».
Формування культури здорового способу життя.
Ціль 2. Посилити координацію та управління системою охорони здоров’я
Координація зусиль усіх рівнів влади, партнерів та громадянського суспільства для зміцнення системи охорони здоров’я.
Інтеграція з європейськими стандартами.
Підготовка до надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я.
Вдосконалення системи фінансування та ефективного використання ресурсів, контроль якості медичних послуг.
Ціль 3. Розвиток людського капіталу та залучення інвестицій
Підтримка медичних працівників та створення сприятливих умов для їхньої роботи.
Краща медична освіта.
Впровадження програм навчання, стажування та безперервного професійного розвитку. Розвиток університетських лікарень.
Створення гідних умов праці.
Розвиток медичної інфраструктури, модернізація обладнання та створення нових робочих місць.
Операційний план заходів з реалізації у 2025—2027 роках Стратегії 2030 визначає чіткі індикатори досягнення стратегічних цілей, конкретні кроки та відповідальних.
“Маємо чіткий покроковий план дій, покликаний розвивати спроможність нашої системи охорони здоров’я та поширювати кращі практики медичної реформи на лікувальні заклади по всій країні, – акцентував міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – Маємо два ключові вектори: забезпечити стійкість системи в умовах війни та водночас зосередитись на відновленні, поєднавши його з процесами реформування та підвищенням ефективності функціонування відповідно до принципу “краще, ніж було”. У результаті українці отримають ширший доступ до якісних послуг, більше профілактичних програм, зручні маршрути пацієнтів і сучасні цифрові інструменти для взаємодії з медичною системою.”
На які зміни очікувати
Важливим напрямом залишається розвиток програми «Доступні ліки», яка дозволяє нашим громадянам отримувати необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою. Цьогоріч виділено 6,6 мільярда гривень на наймасштабніше з моменту запуску розширення програми. Це дозволить додатково ще 500 тисячам українців суттєво зменшити витрати на лікування.
Продовжиться й розвиток багаторівневої реабілітаційної допомоги, зокрема й на рівні громад. Президент України визначив одним із ключових завдань на 2025 рік створення понад 300 амбулаторних відділень у громадах, де є лікувальні заклади.
Продовжиться створення центрів психічного здоров’я у кластерних лікарнях, а підходи до стаціонарної психіатричної допомоги переглядатимуться відповідно до сучасних практик.
Особливу увагу буде приділено інклюзивності та безбар’єрності медичних послуг, що гарантує їхню доступність для всіх із урахуванням потреб окремих груп.
Операційний план на 2025 рік також передбачає особливий акцент на потребах ветеранів війни, внутрішньо переміщених осіб і мешканців деокупованих територій, які отримуватимуть медичну допомогу, враховуючи їхні специфічні потреби.
Щоб підтримати медиків, які працюють у сільській місцевості та важкодоступних районах, впроваджуються нові механізми заохочення та підтримки медичних працівників.
Крім того, Україна продовжує підтримувати розвиток програм репродуктивного здоров’я, включаючи екстракорпоральне запліднення та інші допоміжні репродуктивні технології.
Інноваційні рішення торкнуться багатьох напрямів, зокрема біобезпеки, електронних систем крові, покращення управління якістю медичної допомоги та вдосконалення діяльності університетських лікарень.
Операційний план також включає розвиток міжнародного медичного партнерства, що сприятиме обміну досвідом і покращенню медичних послуг на міжнародному рівні.
Читайте також: Співпраця з ООН у гуманітарних секторах: досвід організації Help в Україні