Україна розпочала реформу системи інтернатних закладів, орієнтуючись на європейські стандарти догляду за людьми з інвалідністю та особами похилого віку. Застаріла інтернатна система не забезпечує необхідних умов для їх самостійного життя у громадах, що стало однією з причин трансформації.
За даними Міністерства соціальної політики, в країні проживає понад три мільйони людей з інвалідністю, а кількість осіб, яких влаштовують до інтернатів, щорічно зростає. У 2023 році цей показник досяг 5507 осіб, що на 76% більше, ніж у 2020 році. На тлі демографічних змін очікується, що до 2035 року кожен п’ятий українець буде віком понад 65 років.
Читайте також: Реформування законодавства України у сфері захисту персональних даних — ключ до євроінтеграції
Реформа передбачає перехід до системи, яка підтримує незалежне життя в громадах, розвиток соціальних послуг та альтернативних форм підтримки. Ці заходи відповідають міжнародним зобов’язанням України в межах євроінтеграції.
«Наше завдання – створити умови, які забезпечать самостійне та незалежне життя людей з інвалідністю та осіб похилого віку у громадах. Це стане основою для поступової трансформації інтернатів», – зазначила заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва під час конференції.
Читайте також: Верховна Рада розглядає реформування МСЕК: експерти висловлюють застереження
Реалізація реформи спирається на Стратегію деінституалізації, яка передбачає п’ять ключових напрямів:
- створення законодавчих умов для незалежного життя в громадах;
- економічна інтеграція людей з інвалідністю та літніх осіб;
- розвиток послуг у громадах;
- зміна суспільного ставлення до людей з особливими потребами;
- трансформація інтернатних закладів.
Документ, що регулює реформу, був розроблений за участі громадських та міжнародних організацій. Він покликаний зробити перехід до нової системи максимально ефективним.
Читайте також: Реформа системи МСЕК: новий підхід до оцінки працездатності та соціальних виплат