HEADS

Реабілітація в Україні після військових травм: досвід Лікарів без кордонів

З моменту ескалації війни в Україні в лютому 2022 року в Україні різко зросла кількість людей з серйозними важкими травмами, які потребують комплексного догляду. До них відносяться люди з вибуховими травмами, уламковими ранами та ампутаціями кінцівок, всі з яких потребують інтенсивної, спеціалізованої допомоги. За даними Міністерства соціальної політики України, з моменту ескалації близько 300 000 людей були зареєстровані як такі, що живуть з фізичними вадами. Підвищений попит на послуги з ранньої реабілітації сформував додаткове навантаження на систему охорони здоров’я країни. У відповідь «Лікарі без кордонів» (MSF) розпочали проєкт з ранньої реабілітації у Черкаській лікарні в центральній Україні в березні 2023 року. Проєкт об’єднує фізичну терапію, психологічну підтримку та догляд за пацієнтами з особливими потребами, які виникають у поранених внаслідок війни на етапах раннього одужання.

«Всі травми потребують часу» – це почуття глибоко резонує як для медичного персоналу, так і для пацієнтів Черкаської лікарні, і для кожної групи воно має особливе значення. Для фізичних терапевтів – це означає важливість кожної хвилини, витраченої на процедури та вправи відразу після операції. Для психологів – це цінність своєчасних консультаційних сесій та емоційної підтримки. Для пацієнтів це нагадування, що процес зцілення, як фізичний, так і емоційний, – це подорож, яка вимагає часу та стійкості.

Читайте також: Заступник головного координатора “Лікарів без кордонів” в Україні Андрій Славуцький: наша задача – підтримати доступ до гідної медицини

Історія Ігоря

27-річний Ігор вже понад місяць проходить лікування численних травм, які він отримав під час обстрілу в Сумській області. Це і невеликі фрагменти уламків в очах та зламане зап’ястя. “Вночі біль нестерпний”, – каже Ігор. “Я кричав від болю і навіть просив ампутувати мені руку”.

Фізичний терапевт «Лікарів без кордонів» Олексій Тараненко використовує терапевтичні вправи та електротерапію для лікування травмованої руки Ігоря, і стан пацієнта повільно покращується. “Минулої ночі я вперше за тиждень спав усю ніч”, – каже Ігор. Протягом останніх тижнів у нього відновилася певна рухомість і тепер він може тримати літрову пляшку води протягом короткого проміжку часу.

“Ті кілька моментів, коли він міг тримати щось без різкого болю, з почуттям впевненості, були справжнім досягненням, і ми святкували це”, – каже Тараненко. “Ми показуємо пацієнтам, що їх стан може покращуватися; це потужний стимул  для одужання”.

Читайте також: «Лікарі без кордонів»: на Донеччині за пів року кількість звернень по невідкладну медичну допомогу збільшилася на 30%

Кількість пацієнтів зростає

Багато травм, які лікуються в Черкаській лікарні, пов’язані з вибухами, і кількість пацієнтів з ампутацією кінцівок зростає. «Пацієнти приходять з важкими травмами ніг, бо хтось наступає на наземні міни, а в когось з уламковими травмами», – каже менеджер з фізіотерапевтичної діяльності «Лікарів без кордонів» Бланш Дайле. «Війна створила «епідемію фізичних травм».

Коли пацієнти прибувають до відділення ранньої реабілітації «Лікарів без кордонів» (MAF), то скоріш за все вони вже лікувалися в двох-трьох лікарнях. На додаток до первинних травм пацієнтів, персонал «Лікарів без кордонів» часто стикається з такими ускладненнями, як м’язова атрофія та скутість (знерухомлення) суглобів. Це пов’язано з тим, що хірурги часто надають пріоритет цілісності тканин і процесу загоєння ран, що відвертає увагу від відновлення функціональності кінцівок, попри те, що саме це є необхідним для ефективної реабілітації пацієнтів.

«Уявіть, що ви доглядаєте за пацієнтами, які перенесли 20, 30 або навіть 40 операцій за короткий проміжок часу», – каже керівник психічного здоров’я «Лікарів без кордонів» Віталій Павлієв. «Ці пацієнти потребують підтримки медсестер та психологів. Одного пацієнта готували до ампутації ноги, якої хірурги не могли уникнути. Наші психологи працювали з ним, щоб допомогти йому прийняти процедуру. Після операції ми переключили увагу на менеджмент фантомного болю». 

Розлади сну, панічні атаки та больові синдроми – особливо фантомний біль після ампутації – поширені серед пацієнтів «Лікарів без кордонів».

Читайте також: Курси HEST: підготовка медичних працівників до роботи в екстремальних умовах

Історія Володимира

42-річний Володимир прибув до Черкаської лікарні з травмами ніг та рук. Один з його пальців довелося ампутувати. Він також відчував сильну тривогу, мав порушення сну та кошмари. Як гітарист і звукорежисер, ампутація пальця глибоко вплинула на нього. «Я раніше висловлював все в своїй душі через пальці, але тепер я не можу грати», – каже Володимир. Команда психологів «Лікарів без кордонів» допомагала йому змиритися зі своєю втратою. «Психологи – це люди, яким я можу все розповісти – вони слухають все про мій біль», – ділиться він.

За даними команди психічного здоров’я «Лікарів без кордонів», думки пацієнтів та підтримка їхніх сімей та друзів, відіграють вирішальну роль у їхньому успішному одужанні. Окрім надання пацієнтам психологічної підтримки віч-на-віч, команда також проводить групові заняття та працює з сім’ями пацієнтів.

Завдяки ранній реабілітації «Лікарі без кордонів» прагнуть покращити якість життя пацієнтів, стабілізувати їхній емоційний стан, зменшити біль та запобігти довготривалим ускладненням, часто пов’язаним з важкими травмами, включаючи ризики інфекції та м’язової атрофії. Зрештою, цей підхід має на меті відновити автономність пацієнтів, аби Ті, хто має важкі травми, змогли в майбутньому самі піклуватися про себе.

Читайте також: USAID запускає проект “Реабілітація в Україні” для покращення доступу до реабілітаційних послуг

Проблеми впровадження реабілітаційної допомоги

Попри очевидні переваги міждисциплінарного підходу у наданні реабілітаційної допомоги, його впровадження в українських лікарнях є складним, оскільки наразі надто мало персоналу з відповідною кваліфікацією. Але це, можливо зміниться в найближчі роки, каже координатор з надзвичайних ситуацій «Лікарів без кордонів» Томас Марчезе. 

«Хоч зараз дедалі більше студентів проходять навчання з відповідних медичних компетенцій, знадобиться ще три-чотири роки, перш ніж вони почнуть працювати в усіх необхідних напрямках, таких як фізіотерапія та клінічна психологія», – каже Марчезе.

Щоб зменшити розрив між великими потребами людей та обмеженою кількістю кваліфікованого персоналу, «Лікарі без кордонів» пропонують якнайкраще використовувати наявні ресурси та намагатися охопити якомога більше пацієнтів. Команда «Лікарів без кордонів» тісно співпрацює з Міністерством охорони здоров’я України та іншими партнерами, щоб досвід міждисциплінарного підходу до ранньої реабілітації у Черкасах став можливим для більшої кількості регіонів для зменшення впливу складних травм, отриманих внаслідок війни, для всього населення України.

Текст: Надія Волобоєва

Обкладинка та фото в тексті: Юлія Трофімова/MSF, Ангеліна Щорс/MSF

Читайте також: Підготовка до осінньо-зимового періоду 2024/25: Мінсоцполітики забезпечує реабілітаційні послуги для людей з інвалідністю
Олексій Захаров
Олексій Захаров
Редактор сайту | Досвід роботи у ЗМІ — понад 17 років. Працював журналістом на Vgorode.ua, відеоредактором на "5 каналі", шеф-редактором на Gloss.ua та "Наш Київ", редактором розділу "Життя" на LIGA.Net.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here