back to top

HEADS

Визнання результатів освіти українців з тимчасово окупованих територій: крок до рівних можливостей

Дмитро Лубінець
Дмитро Лубінецьhttps://ombudsman.gov.ua/
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | Відповідно до статті 101 Конституції України парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Україні важливо, щоб громадяни з тимчасово окупованих територій залишалися частиною українського суспільства та не втрачали свою ідентичність під тиском примусової русифікації. Тому держава повинна гарантувати для таких громадян рівні можливості та захищати їхні права, включно з правом на освіту й працю.

Однак відсутність механізму визнання результатів навчання, здобутих на ТОТ України, створює серйозну соціальну кризу. Через це громадяни, які здобули освіту на тимчасово окупованих територіях, не мають рівного доступу до подальшого навчання та професійної реалізації на підконтрольній Уряду України території.

Читайте також: (Не) освітні втрати

Наприкінці 2022 року я надав рекомендацію Міністерству освіти і науки опрацювати можливість законодавчо врегулювати це питання. У листопаді 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон України № 3482-IX. Серед іншого він визначає, що особи, які проживали на ТОТ України, мають право на визнання результатів навчання, здобутих на такій території, в уповноважених органах, крім випадків, визначених Законом.

Процедура визнання результатів навчання завершується прийняттям одного з таких рішень:

  1. надання рекомендації для вступу для здобуття професійної (професійно-технічної освіти), фахової передвищої або вищої освіти, зокрема із скороченням строку навчання, за індивідуальною освітньою траєкторією, що передбачає вивчення української мови, історії України, проходження спеціального курсу про наслідки агресії Російської Федерації проти України і протидію російській пропаганді, формування загальнокультурних та громадянських компетентностей;
  2. надання рекомендації для проходження кваліфікаційної атестації з метою присвоєння відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня професійної (професійно-технічної) освіти, атестації здобувачів для присудження освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та присвоєння відповідної кваліфікації;
  3. присвоєння освітньо-кваліфікаційного рівня професійної (професійно-технічної) освіти або присудження ступеня фахової передвищої освіти, а також відповідної професійної кваліфікації у випадках, передбачених законодавством та/або освітньою програмою.
Читайте також: Національна безпека та доступ до інформації під час війни: як знайти баланс

Після ухвалення Закону №3482 Кабмін зобов’язаний розробити нормативно-правові акти, що  регулюють порядок визнання результатів навчання, здобутих на ТОТ України – Міносвіти розробило відповідну постанову. Після цього Проєкт постанови був надісланий на погодження до Офісу Омбудсмана України. Ми надали свої пропозиції та зауваження, які були враховані. На сьогодні Проєкт постанови перебуває на етапі погодження з Мінфіном, після чого буде поданий на розгляд Уряду.

Це важливі кроки для забезпечення освітніх прав наших громадян. Визнання результатів навчання сприятиме не лише їхній професійній реалізації, а й загальному соціальному відновленню країни. Ми повинні підтримувати тих, хто постраждав від російської окупації та полегшувати шлях їхньої реінтеграції, адже люди – це головна цінність України.

Читайте також: ВПО роблять важкий вибір, опиняючись перед дилемою: жити в умовах окупації чи в злиднях без підтримки держави, – Шуляк

Останнє на сайті

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here