HEADS

Як правильно використовувати контент, створений за допомогою ШІ, щоб не порушувати авторські права

З розвитком технологій штучного інтелекту (ШІ) питання авторських прав на контент, створений за допомогою таких систем, стає все більш актуальним. ІТ-фахівці, компанії, які розробляють продукти на основі ШІ, а також творці контенту і користувачі таких технологій повинні враховувати важливість дотримання законодавства у сфері інтелектуальної власності. Щоб уникнути порушень авторських прав, експертами розроблено низку рекомендацій, які допоможуть створювати й використовувати інновації зі штучним інтелектом з урахуванням прав інтелектуальної власності.

Хто може скористатися рекомендаціями?

Ці поради будуть корисними різним категоріям користувачів, включаючи:

  • IT-спеціалістів та компанії, які займаються розробкою продуктів з використанням технологій ШІ.
  • Творців контенту, таких як автори, художники, фотографи, відеографи, звукорежисери, а також інші правовласники, які створюють оригінальний контент.
  • Користувачів систем ШІ, які застосовують штучний інтелект для генерації зображень, текстів, відео та інших медіа.
  • Юристів і фахівців у сфері інтелектуальної власності, які займаються консультаціями та правовим супроводом у цій сфері.

Зміст рекомендацій

Рекомендації покликані допомогти всім зацікавленим сторонам правильно взаємодіяти з контентом, створеним за допомогою ШІ, та не порушувати авторських прав. Вони містять поради, що стосуються:

  • Права власності на контент, створений ШІ.
  • Як користуватися результатами роботи ШІ, щоб уникнути порушень інтелектуальної власності.
  • Визначення зон відповідальності для розробників і користувачів ШІ.
  • Принципи ліцензування контенту та можливі обмеження на використання матеріалів, створених з допомогою штучного інтелекту.

Ці рекомендації допоможуть зробити процес створення та використання контенту за допомогою ШІ законним, з урахуванням усіх правил інтелектуальної власності, що в свою чергу дозволить уникнути юридичних проблем і забезпечить ефективний розвиток інновацій у цій сфері.

Як ознайомитися з рекомендаціями?

Рекомендації можна знайти за посиланням: https://bit.ly/3UFtx47. Вони були розроблені представниками Міністерства економіки України, Міністерства цифрової трансформації, Експертно-консультаційного комітету з розвитку ШІ при Мінцифрі, а також іншими державними та приватними організаціями. Серед них — Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій, ІТ Ukraine, Асоціація правників України (АПУ), ЦЕДЕМ, кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права ННІ права КНУ імені Тараса Шевченка, Науково-дослідний інститут інтелектуальної власності, IAB Ukraine та ВРК. Цей проєкт був сприянням підтримки цифрової трансформації, фінансованого USAID (US Agency for International Development) та UK Dev. Партнером проєкту є Фонд Східна Європа.

Авторський колектив, який працював над цими рекомендаціями, детально описує ключові аспекти застосування ШІ з огляду на правові норми та потенційні ризики порушення авторських прав.

Застосування технологій ШІ у створенні контенту має великий потенціал, але також і супроводжується новими правовими викликами. Використання рекомендованих підходів допоможе зберегти права інтелектуальної власності та сприятиме розвитку цифрових технологій в Україні з урахуванням міжнародних стандартів.

Юлія Ревака
Юлія Ревака
Редактор | Понад 10 років досвіду в гуманітарній сфері. З 2022 року працювала редактором на сайті ТочкаФан. З червня 2024 - редактор HMH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Нове на сайті

Більше по темі