Щороку від 100 до 150 дітей в Україні потребують трансплантації кісткового мозку. Для них ця операція — єдиний шанс одужати. У пошуку донорів для маленьких (і не дуже) пацієнтів допомагає Український реєстр донорів кісткового мозку. Одна із сімей, якими він наразі опікується — це родина Маліновських із Кропивницького. Пропонуємо вам прочитати їхню історію.
Читайте також: Анна Кузьменко: “Раніше трансплантація кісткового мозку в Україні була мрією. Тепер це реальність”
Один аналіз змінив усе життя
“Донька захворіла на вірусне захворювання, і лікар запропонувала зробити аналіз крові, — розповідає мама чотирирічної Меланії. — Результати аналізу змінили усе наше життя. Це було 13 грудня 2023 року. Після цього нас відправили до Києва (ми родом з Кропивницького) на детальніше обстеження. У Меланії виявили вроджену недостатність кісткового мозку та апластичну анемію. Трансплантація була єдиним варіантом. У Меланії є старший брат, але в них різні батьки, тому як донор він би не підійшов. Ми звернулися до реєстру донорів кісткового мозку. Наразі для Меланії ще шукають донора”.
“Можливість вилікувати доньку дає мені велику надію. Я буду надзвичайно вдячна нашому майбутньому донору. Зізнаюся, я майже нічого не знала про донорство, поки моя дитина не захворіла. Але зараз я переосмислила це. У майбутньому я хочу сама зареєструватися як донор кісткового мозку”.
Симптомів хвороби не було
“Поки що Меланія живе завдяки трансфузіям. Один-два рази на тиждень ми приїжджаємо в Охматдит на переливання крові. Їй вливають тромбоцити, тому вона активна, як будь-яка дитина її віку. Дивно те, що в доньки не було симптомів генетичного захворювання. Якби не випадковий аналіз, ми б нічого не дізналися. Єдиним підозрілим сигналом були синці на ніжках. Інколи вона скаржилася, що їй важко підніматися на четвертий поверх. Я думала, що вона хитрує, хоче, щоб її несли на руках. Бо коли вона піднімалася з татом, він завжди брав її на руки і ніс. Але це виявилося першим сигналом тяжкої хвороби”.
Читайте також: Жінки на лінії миру: виклики та перспективи у зонах конфлікту
Донька мріє займатися гімнастикою
“Меланія дуже сильна дівчинка. Вона така бойова! Дуже творча, полюбляє ліпити, малювати, нанизувати браслетики з намистинок. Також вона дуже пластична, хоче в майбутньому займатися танцями або гімнастикою. Одного разу, коли ми стояли в черзі до лікаря, до нас підійшла дівчина і запросила в групу художньої гімнастики. Сказала, що чекатиме на нас, коли Меланії виповниться чотири. Я сподіваюся на швидке одужання доньки. Хочу, аби вона насолоджувалась дитинством як інші дітки”.
Маленькій Меланії таки знайшли донора та успішно зробили трансплантацію. Тепер на неї чекає нелегкий процес реабілітації та одужання. Найпростіший крок, який може зробити кожен, аби допомогти людям, що потребують трансплантації кісткового мозку, — це самостійно зареєструватися у списку донорів. Для цього достатньо пройти тестування. Цей крок може в майбутньому врятувати комусь життя.
Читайте також: Від Лівану до Європи: нова хвиля біженців та виклики для ЄС