Анонсована програма «єПідтримка» має на меті підтримати розвиток видавництва та розповсюдження української книги. Про це йшлося під час зустрічі Першого віце-прем’єр-міністра України — Міністра економіки Юлії Свириденко та Міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького з представниками книговидавничої галузі.
Виклики для книговидавництва
«Книговидавнича галузь сильно постраждала від початку війни. Знищення друкарень, таких як харківське “Фактор-Друку”, втрата потужностей через тимчасову окупацію, брак доступу до фінансування — це ті виклики, з якими стикається індустрія», — зазначила Юлія Свириденко.
Вона також зазначила, що Уряд вже реалізує низку ініціатив для підтримки української книги. Однією з них є програма «Національний кешбек», яка дозволяє покупцям отримати до 10% компенсації від вартості українських книг. У грудні українці також отримають тисячу гривень соціальної підтримки. Її можна витратити на комунальні послуги, донати на Збройні Сили України або на купівлю книг.
Підтримка книготоргівлі
До програми «Національний кешбек» вже включено 12,5 тисячі українських книг, і книгарні продовжують активно приєднуватися до ініціативи. Купуючи українські книги, громадяни можуть отримати кешбек від держави, тим самим підтримуючи українських книговидавців.
Микола Точицький зазначив, що незабаром 18-річні українці отримають сертифікат на купівлю українських книг на суму 900 гривень. Відповідний закон був підписаний Президентом 17 травня і передбачає надання книгарням державних субсидій для компенсації орендної плати.
Вплив програми «єПідтримка»
Представники книговидавничої галузі підкреслили, що програма «єПідтримка», запроваджена у 2021 році, мала позитивний вплив на індустрію. З грудня 2021 по лютий 2022 року українці витратили на книги 1,2 мільярда гривень. Це підвищило попит на українську літературу і допомогло видавцям вистояти під час початку повномасштабного вторгнення.
«єПідтримка наприкінці 2021 — на початку 2022 року дала книговидавництву сили для відновлення після пандемії. Це фантастично, що українці тоді обрали українські книги однією з основних категорій для витрат 1000 гривень», — зазначив Олександр Красовицький, головний редактор Видавництва «Фоліо» та т. в. о. президента Громадської спілки «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів».
Ця ініціатива націлена на те, щоб надати нові можливості для розвитку українського книговидавництва та підтримати його в умовах складної економічної ситуації.