back to top

HEADS

Національна безпека та доступ до інформації під час війни: як знайти баланс

Дмитро Лубінець
Дмитро Лубінецьhttps://ombudsman.gov.ua/
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | Відповідно до статті 101 Конституції України парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Право на доступ до інформації є важливим фактором довіри між державою та громадянами. Однак під час війни державні органи все ж змушені запроваджувати певні обмеження доступу до інформації з метою захисту національної безпеки. Важливо, щоб такі обмеження не були надмірними та свавільними, а їх застосування відбувалося із дотриманням принципів пропорційності та врахуванням суспільного інтересу.

Дуже важливо забезпечити доступ до інформації про загрози для життя і здоров’я громадян, екологічну безпеку та гуманітарну допомогу. Відкритий доступ до таких даних допомагає людям приймати зважені рішення в кризових ситуаціях.

Читайте також: ВПО роблять важкий вибір, опиняючись перед дилемою: жити в умовах окупації чи в злиднях без підтримки держави, – Шуляк

Кількість звернень до Офісу Омбудсмана України за останні роки свідчить, що українці активно користуються інструментом подання запитів на інформацію та використання відкритих даних. Лише у 2023 році до мене надійшло 3957 звернень щодо порушень права на доступ до публічної інформації. З-поміж основних порушень ми зафіксували:

  • ненадання інформації,
  • обмеження доступу до інформації або зарахування інформації до інформації з обмеженим доступом,
  • неоприлюднення інформації на офіційних сайтах органів влади,
  • відстрочка у задоволенні запитів.

Варто зазначити, що деякі органи влади не можуть в повному обсязі виконувати свої обов’язки у сфері інформаційних прав у зв’язку з близькістю до лінії фронту. Не слід забувати і про регулярні російські кібератаки на вебсайти та електронні пошти центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що також впливає на  своєчасне оприлюднення інформації та надання відповідей на запити.

Читайте також: Схід SOS: вилучення коштів ВПО – це загроза правам людини

Щоб з’ясувати рівень дотримання інформаційних прав в умовах воєнного стану за підтримки ПРООН в Україні Офіс Омбудсмана вже третій рік проводить всеукраїнський моніторинг органів влади регіонального рівня. Результати нашого моніторингу засвідчують незначний, однак стабільний прогрес у забезпеченні інформаційних прав. Окремі державні органи запровадили зручні цифрові сервіси для подання електронних запитів та звернень. Більш поширеною стала практика запровадження електронних систем обліку публічної інформації.

2024 року на 26% покращилася ситуація з оприлюдненням розпорядниками на офіційних вебсайтах суспільно-необхідної інформації в умовах воєнного стану. Зокрема про:

  • місця укриття, прихистку, наявність у них ліків та продуктів;
  • воєнні загрози з боку агресора та необхідність евакуації населення;
  • про режим та особливості функціонування установ, які надають адміністративні та інші послуги.
Читайте також: Коли гроші за безоплатне харчування надійдуть до шкіл

Щоб забезпечити баланс між нацбезпекою та правом на інформацію на державному рівні вважаю необхідним, зокрема:

  • створити прозорі механізми захисту інформації, яка є критичною для нацбезпеки, водночас забезпечивши доступ громадськості до необхідної інформації.
  • забезпечити своєчасну та проактивну публікацію офіційної інформації,
  • забезпечити активну співпрацю між органами державної влади та міжнародними організаціями для підтримки права на інформацію під час воєнного стану.
  • підтримувати громадські організації та журналістів у їхніх зусиллях щодо доступу до інформації,
  • системно підвищувати кваліфікацію працівників структурних підрозділів, відповідальних за забезпечення прав на доступ до публічної інформації та звернення.

10 жовтня цього року Офіс Омбудсмана спільно з  ПРООН в Україні та МЗС Данії організував міжнародну конференцію «Баланс доступу до інформації та національної безпеки — уроки України під час збройних конфліктів». За результатами конференції, була ухвалена Київська Декларація про баланс доступу до інформації та національної безпеки під час збройних конфліктів. Ця декларація акумулює кращі міжнародні практики й досвід України та покликана покращити світові стандарти доступу до офіційної інформації, враховуючи виклики сучасних збройних конфліктів.

Обмеження доступу до інформації мають бути виправданими та забезпечувати належний рівень прозорості влади навіть в умовах війни. Це важливий елемент у побудові сильної, демократичної і європейської країни.

Читайте також: Україна є найбільш замінованою державою світу – вплив російського вторгнення на довкілля

Останнє на сайті

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here