back to top

HEADS

ООН: місія миру та розвитку

Щороку День ООН відзначають 24 жовтня — саме в цей день у 1945 році набув чинності Статут, а відтак почалася її діяльність. З цієї нагоди розповідаємо про призначення, структуру та діяльність організації.

Читайте також: Директорка Greenpeace Україна Наталія Гозак: “Після війни має залишитися країна, придатна для життя наступних поколінь”

Мета

Організація Об’єднаних Націй була заснована 24 жовтня 1945 року після руйнівної Другої світової війни і стала символом надії на мир і співпрацю між народами. Ідея створити міжнародну організацію, яка зможе запобігти новим глобальним конфліктам, виникла ще напередодні закінчення війни. Основними цілями ООН було проголошено підтримання міжнародного миру і безпеки, розвиток дружніх відносин між народами, вирішення глобальних проблем, як от зміна клімату, голод та бідність, захист прав людини, освіта. Хоча основні цілі ООН залишилися незмінними, пріоритети та методи роботи організації з часом змінювалися в залежності від глобальних викликів. Організація об’єднує 193 держави-члени і є ключовою платформою для міжнародного співробітництва. 

Читайте також:Схід SOS: вилучення коштів ВПО – це загроза правам людини

Структура

Головним представницьким органом ООН є Генеральна Асамблея. Її члени обговорюють глобальні проблеми, приймають резолюції та надають рекомендації із широкого кола міжнародних питань, включаючи мир і безпеку, розвиток, права людини та міжнародне право. Кожна держава у складі Асамблеї ООН має один голос.

ООН: місія миру та розвитку
Фото: Pixabay

За підтримку міжнародного миру та безпеки відповідає окремий орган – Рада Безпеки ООН. Вона вирішує, чи накладати санкції, чи застосовувати силу, щоб запобігти конфліктам. До складу Ради входять 15 членів, із яких 5 є постійними. Це США, Китай, Росія, Франція та Велика Британія. Ці держави мають право вето. Так, Росія досі є постійним членом Ради безпеки і продовжує брати участь у голосуваннях і обговореннях міжнародних питань, попри критику з боку багатьох держав. Заклики до перегляду членства Росії у Раді Безпеки лунають, але поки не приносять результатів.

Економічна і Соціальна Рада ООН відповідає за сприяння міжнародному економічному та соціальному розвитку, а також за співпрацю в галузі освіти, охорони здоров’я, прав людини та довкілля. Вона координує діяльність спеціалізованих установ ООН, таких як Всесвітня організація охорони здоров’я та ЮНЕСКО.

Судовий орган ООН – Міжнародний суд – розглядає суперечки між державами, консультує з питань міжнародного права та допомагає в мирному вирішенні конфліктів.

Щоденною діяльністю організації управляє Секретаріат. Він координує роботу агентств і проводить програми миротворчих місій. Генеральний секретар, який очолює Секретаріат, є головним адміністративним представником ООН. Нині на цій посаді перебуває Антоніу Гутерріш, колишній прем’єр-міністр Португалії та Верховний комісар ООН у справах біженців.

Читайте також: Міжнародне гуманітарне право: захист людства у вирі війни

Агентства

ООН має кілька спеціалізованих агентств, кожне з яких займається різними аспектами глобальної співпраці та допомоги.

Серед основних агентств – ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН) створений у 1946 році для надання допомоги дітям, які постраждали від наслідків Другої світової війни. Сьогодні ЮНІСЕФ працює по всьому світу, забезпечуючи дітей їжею, чистою водою, медичною допомогою, освітою та захистом. ЮНІСЕФ відіграє ключову роль у боротьбі з дитячою бідністю, захисті прав дітей та сприянні розвитку молоді.

ООН: місія миру та розвитку
Фото: Pexels

ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) — заснована у 1948 році для координації глобальних зусиль щодо охорони здоров’я та протидії поширенню захворювань. ВООЗ займається боротьбою з епідеміями, розробляє стандарти медичних послуг, проводить дослідження та сприяє поліпшенню умов охорони здоров’я в усьому світі. Її діяльність стала особливо важливою під час пандемій, таких як COVID-19.

ВПП (Всесвітня продовольча програма) — найбільша гуманітарна організація у світі, яка надає продовольчу допомогу людям у кризових ситуаціях. Заснована в 1961 році, ВПП допомагає забезпечувати харчування під час надзвичайних ситуацій, таких як війни, посухи, природні катастрофи, та бореться з голодом через довгострокові програми забезпечення продовольчої безпеки.

ПРООН (Програма розвитку ООН) — створена в 1965 році для сприяння розвитку країн, боротьби з бідністю та нерівністю, а також сприяння стійкому економічному, соціальному та екологічному розвитку. ПРООН працює над підтримкою державних інституцій, реформуванням систем управління та забезпеченням рівних можливостей для всіх верств населення.

ЮНЕСКО (Організація ООН з питань освіти, науки і культури) — заснована у 1945 році для просування міжнародного співробітництва в галузі освіти, науки, культури та інформації. ЮНЕСКО займається збереженням культурної спадщини, розширенням доступу до освіти та захистом свободи слова.

МОП (Міжнародна організація праці) — створена в 1919 році (і з 1946 року є частиною ООН) для просування соціальної справедливості, захисту прав працівників та сприяння гідним умовам праці. МОП встановлює міжнародні стандарти праці, підтримує соціальний діалог та сприяє скороченню бідності.

ООН: місія миру та розвитку
Фото: Pixabay

Кожна з цих агенцій співпрацює з урядами, міжнародними організаціями та громадянським суспільством для досягнення своїх цілей.

Читайте також: Допомога для гуманітарних організацій: що таке Building Block та як він працює

ООН в Україні

Роль ООН в Україні охоплює різні сектори, пов’язані з безпекою, гуманітарною допомогою, розвитком, правами людини та підтримкою реформ. Після початку конфлікту на сході України у 2014 році та повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році агенції ООН, такі як ВПП, ЮНІСЕФ і ВООЗ, допомагають постраждалим від війни. Вони надають продовольство, медичні засоби, психологічну підтримку та доступ до чистої води і санітарії. Вони також допомагають у розмінуванні, допомагають забезпечити житлом переселенців.

ПРООН активно працює над підтримкою реформ в Україні, спрямованих на зміцнення демократичних інституцій, верховенство права, боротьбу з корупцією та децентралізацію. ПРООН також підтримує ініціативи щодо сталого розвитку, сприяє економічному зростанню, збереженню довкілля та розбудові спроможності місцевих громад.

ООН неодноразово виступала з дипломатичними ініціативами щодо мирного вирішення конфлікту на Донбасі, підтримуючи зусилля України та міжнародної спільноти у переговорах. Хоча організація не має миротворчої місії в Україні, вона активно залучена до переговорних процесів через посередництво, допомогу в деескалації та моніторинг порушень міжнародного права.

Читайте також: Заступник головного координатора “Лікарів без кордонів” в Україні Андрій Славуцький: наша задача – підтримати доступ до гідної медицини

Критика

Незважаючи на важливу роль, яку відіграє ООН у сучасному світі, організація стикається з різноманітною критикою. Одним з основних закидів є недостатня ефективність у вирішенні глобальних проблем. Так, ООН часто звинувачують у неспроможності попередити або зупинити збройні конфлікти, як це сталося в Сирії та інших країнах. Іншою проблемою є бюрократизм і складність процедур прийняття рішень, що може призводити до затягування процесів і неефективного використання ресурсів. Крім того, право вето постійних членів Ради Безпеки часто блокує прийняття рішень, необхідних для вирішення міжнародних конфліктів.

Читайте також: Вікторія Тітова: “Місто – це не просто будівлі. Це про життя”
Марта Синовіцька
Марта Синовіцька
Журналістка | Навчалася в КНУ ім. Тараса Шевченка, ІФ, спеціальність "Літературно-мистецька аналітика". У журналістиці з 2020 року. Починала редактором управлінських видань МЦФЕР-Україна. Згодом працювала редактором Департаменту інформації УГКЦ. З липня 2024 року - журналістка Humanitarian Media Hub.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here