Світло в темряві: забезпечення енергопостачання в умовах енергетичної кризи в Україні 

Лікарі без Кордонів
Лікарі без Кордонівhttps://www.msf.org/
Міжнародна незалежна медична гуманітарна організація, що надає допомогу жертвам збройних конфліктів, епідемій, природних катастроф та людям, які не отримують медичної допомоги

Іван та Валентина Залуцькі, подружжя пенсіонерів з Олешок Херсонської області, вже майже три роки мешкають у модульному центрі для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Київській області. Їх евакуювали туди у 2023 році після того, як російські військові зруйнували греблю Каховської ГЕС, що спричинило масштабні повені у містах та селах. Подружжя вижило, сховавшись на даху свого будинку. Вони втратили все і згодом були евакуйовані до Київської області. Взимку 2026 року організація «Лікарі без кордонів» (MSF) надала центру гігієнічні набори, щоб допомогти мешканцям вмиватися та прибирати під час тривалих відключень електроенергії, коли навіть базові повсякденні справи — приготування їжі, опалення приміщень або прийняття душу — були справжнім викликом. 

Як і мільйони людей по всій Україні, Залуцькі пережили одну з найсуворіших зим, які коли-небудь були в країні, з температурою, що опускалася до -20 °C, та частими перебоями з електропостачанням та опаленням. 

Весна 2026 року приносить короткострокове полегшення для людей в Україні, проте рівень руйнування енергетичної інфраструктури України російськими військами залишається критичним. Люди продовжують стикатися з наслідками дефіциту електроенергії, який, як очікується, посилиться в літні місяці, коли збільшення використання холодильників та кондиціонерів створить додаткове навантаження на електромережу. 

Станом на початок 2026 року більшість великих теплових та гідроелектростанцій України зазнали пошкоджень. Атомні електростанції також скоротили свої виробничі потужності внаслідок атак. За даними Міжнародного енергетичного агентства, Україна не в змозі виробляти більше половини необхідної їй електроенергії. Для задоволення попиту країна дедалі більше покладається на генератори та імпорт електроенергії з країн ЄС. 

Команди «Лікарів без кордонів» продовжують реагувати на енергетичну кризу в Україні, надаючи підтримку медичним та соціальним закладам зарядними станціями та інверторними системами, призначеними для забезпечення безперебійного електропостачання під час тривалих відключень. 

Київська міська клінічна лікарня № 10, яка надає допомогу понад 300 пацієнтам, що проходять стаціонарне лікування, та тисячам людей, які відвідують амбулаторні консультації, звернулася до «Лікарі без кордонів»  за підтримкою, щоб забезпечити безперебійне електропостачання для своїх операційних та відділень інтенсивної терапії. 

«Цей медичний заклад було оснащено потужними інверторними та акумуляторними системами, здатними автономно забезпечувати електроенергією частини лікарні протягом тривалого часу, навіть під час відключень», — каже Ян Мінуа, координатор проекту «Лікарів без кордонів». ««Лікарі без кордонів»  також оцінили стан електричних мереж. Значна частина інфраструктури була застарілою та перебувала в поганому стані, тому її замінили на сучасне обладнання в тих зонах, де було встановлено та підключено інвертори й акумулятори. Від цього залежало життя людей».

Читайте також: 
Допомога ВПО у 2026 році — хто отримає 2000 і 3000 грн та чому заяву треба подати до 1 червня

У період з січня по квітень 2026 року в рамках проектів «Лікарі без кордонів» було забезпечено 12 медичних та соціальних закладів у Київській та Вінницькій областях автономними системами електропостачання. У відповідь на прохання лікарень, що підтримуються «Лікарями без кордонів» і розташовані поблизу лінії фронту в Дніпропетровській та Херсонській областях, взимку 2026 року також було надано гуманітарну допомогу, щоб допомогти цим закладам впоратися з холодною погодою. Серед них були генератори, переносні обігрівачі, стабілізатори напруги та сучасні розподільні щити. 

«Однією з головних проблем в Україні є нестабільне електропостачання, що створює значні труднощі для медичних та соціальних закладів», — пояснює Артем Ковтун, керівник логістики «Лікарі без кордонів». «Співробітники багатьох лікарень та закладів догляду повідомляють нам, що, хоча вони мають генератори, надані владою, запаси палива дуже обмежені. Як наслідок, генератори використовуються лише в найкритичніших ситуаціях. Наші донації включають акумулятори та інвертори, які допомагають забезпечувати заклади електроенергією, коли генератори не можуть бути використані, зокрема під час аварійних або запланованих тривалих відключень електроенергії». 

Під час відключень електроенергії транспортування пацієнтів у критичному стані до операційних або забезпечення можливості для людей з інвалідністю безпечно пересуватися зі своїх палат до туалету може стати надзвичайно складним. 

«Ми керуємо будинком для людей похилого віку та з особливими потребами», — каже Антоніна Рогозовець, директорка закладу догляду, який є партнером «Лікарів без кордонів» і отримав допомогу. «Зараз у нас проживає 173 людини, багато з яких — люди похилого віку. Для нас життєво важливо, щоб коридори залишалися освітленими, а все обладнання продовжувало працювати навіть під час тривалих відключень електроенергії. Нам були потрібні зарядні станції, такі як ті, що задонатили «Лікарі без кордонів», щоб мешканці могли безпечно пересуватися коридорами до медичного кабінету або туалету ввечері чи вночі. Для цих людей це означає свободу пересування».  

«Лікарі без кордонів» закликають припинити систематичні атаки на енергетичну інфраструктуру України, які позбавляють мільйони людей електроенергії, чистої води та базових послуг. Безперебійне електропостачання є базовою та життєво необхідною умовою для функціонування медичних та соціальних закладів, де проживають одні з найбільш вразливих верств населення країни.

Читайте також: 
Понад 11 тисяч українців пройшли через транзитні центри за квітень

Ми в соцмережах

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here