У Польщі ухвалили новий законопроєкт, що передбачає зміни до закону про спеціальну допомогу громадянам України. Документ подовжує термін дії тимчасового захисту до 4 березня 2026 року й водночас містить низку нововведень, які можуть вплинути на перебування українських біженців у країні.
Читайте також: Польща змінює правила працевлаштування іноземців
Нові правила стосуються як подання на тимчасовий захист, так і умов проживання та отримання соціальних виплат. Зокрема, українці, які прибувають до Польщі за дозволом малого прикордонного руху або вже мають статус захисту в іншій країні ЄС, більше не зможуть отримати тимчасовий захист у Польщі.
Важливою зміною стало те, що для оформлення номера PESEL зі статусом UKR відтепер обов’язкова фізична присутність дитини незалежно від її віку. Крім того, особи з цим статусом зобов’язані повідомляти польські органи місцевого самоврядування про зміну особистих даних, зокрема прізвища чи документів.
Суттєво оновлено умови проживання у центрах колективного розміщення. Прийом нових мешканців до таких центрів триватиме до 31 жовтня 2025 року, але лише для вразливих категорій громадян допомогу можуть подовжити. У випадку систематичних порушень правил або вчинення насильства, людей можуть виселити. Також запроваджується співфінансування для деяких мешканців — зокрема пенсіонерів, які отримують польську пенсію, та неповнолітніх, що користуються державною допомогою.
Мінімальна кількість мешканців у таких центрах зростає з 10 до 20 осіб.
Читайте також: Польща евакуювала людей з Ізраїлю, серед них — українці
Щодо соціальних гарантій, програма виплат 800+ буде доступна не лише школярам, а й дітям, які навчаються у вишах, проходять професійні курси або стажування.
Окремі положення стосуються й медичного персоналу. Скасовується тимчасовий дозвіл на роботу для медсестер та акушерок з-за меж ЄС. Також посилюються вимоги до стоматологів та лікарів з України — зокрема, щодо підтвердження професійного досвіду.
Нові підстави для скасування дозволу на тимчасове проживання включають подання неправдивої інформації, використання фальшивих документів або укладення фіктивного шлюбу.
Читайте також: Польща подала заявки на ексгумацію в трьох локаціях Львова та Гуті-Пеняцькій