back to top

HEADS

Різдвяні пряники Слобожанщини внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини

Традицію випікання та дарування обрядових різдвяних пряників на Слобожанщині включили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це повідомили у Міжвідомчій комісії з питань охорони НКС при Мінкульті.

Читайте також: Київська перепічка може отримати статус нематеріальної культурної спадщини України

Традиція зберігається у громадах Полтавської, Сумської та Харківської областей, які мають спільну історико-культурну спадщину. Випічка об’єднує подібні рецепти, технологію приготування, оздоблення та символіку.

Пряники готують раз на рік — у період різдвяних свят, переважно у родинному колі або разом із сусідами. Їм надають локальні назви: “панянки”, “барині”, “баришні”, “коники”, “вершники”, “пташки” тощо.

На Полтавщині, зокрема у Котелевській громаді, пряники називають “панянками”. Їх випікають із пісного тіста, фарбують буряковим соком, прикрашають білою глазур’ю та традиційними візерунками — “завитушками”. Форму вирізають за допомогою вручну кованих жерстяних форм, розмір яких може сягати до 60 см.

У Сумській області (Охтирський район) збереглися назви “панянки”, “барині”, “коники”. Випічку прикрашають “намазочкою” — сумішшю з крохмалю та борошна з додаванням білої, зеленої чи жовтої глазурі. Малюнки мають довільні форми — хвилі, квіти, спіралі, контури.

На Харківщині (Богодухівський район) пряники також називають “коники”, “коні”, “баришні”, “панянки”. Найчастіше печуть у формі півників, зірок, вершників. Традиційний орнамент — завитки по всій поверхні. Сам процес прикрашання іноді називають “квітчати” або “мережити”.

Читайте також: Кобзарство відтепер охоронятиметься ЮНЕСКО
Олексій Захаров
Олексій Захаров
Редактор сайту | Досвід роботи у ЗМІ — понад 17 років. Працював журналістом на Vgorode.ua, відеоредактором на "5 каналі", шеф-редактором на Gloss.ua та "Наш Київ", редактором розділу "Життя" на LIGA.Net.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Нове на сайті

Більше по темі