У Львові медики провели унікальну операцію з подвійної трансплантації серця. 20-річному Віталію Дацу з Яворова пересадили одразу два донорські серця впродовж трьох діб. Перше — відмовило через годину після пересадки, друге — врятувало життя.
Історія Віталія почалася з вірусної застуди, яку він підхопив у Польщі. Після раптового погіршення самопочуття юнак повернувся додому, де йому діагностували дилатаційну кардіоміопатію — небезпечну хворобу, за якої серце втрачає здатність перекачувати кров. Його стан ускладнила також аритмія, через що лікарі імплантували кардіовертер-дефібрилятор. Але пристрій, який мав рятувати життя, почав неконтрольовано вражати Віталія струмом. У критичному стані хлопця доставили до Лікарні Святого Пантелеймона, де його серце фактично вже не працювало. За одну ніч він отримав понад 20 електричних розрядів — по 800 вольтів кожен.
Читайте також: Що потрібно знати про донорство крові в Україні і як правильно підготуватися до здачі крові
Донорське серце знайшли через тиждень. Його пересадили, і воно навіть почало працювати. Але вже за годину зупинилося. Пацієнта під’єднали до апарату ЕКМО — системи, яка тимчасово виконує функції серця й легень. Попри надзвичайно низьку ймовірність, менш ніж за 52 години з’явився ще один донор. Команда кардіохірургів провела повторну ретрансплантацію.
За словами керівника Центру серця та судин Романа Домашича, випадок Віталія став прикладом виняткової командної роботи й медичного дива. Лікарі майже місяць боролися за його життя, і сьогодні серце хлопця працює стабільно. Попереду — тривала реабілітація й контрольний супровід.
Цей випадок — не лише рідкісна медична практика, а й історія про силу, витримку й другий шанс, який Віталій отримав завдяки своєчасним діям команди трансплантологів та системі донорства в Україні.
Читайте також: Український реєстр донорів кісткового мозку