Понад мільйон дітей шкільного віку виїхали з України після початку повномасштабного вторгнення Росії. З них лише близько 380 тисяч продовжують навчання в українській системі освіти, решта — інтегровані в освітні системи країн тимчасового перебування. Найбільше українських учнів зараз у Польщі, Німеччині, Чехії, Угорщині, Словаччині та Литві. Про це в ефірі Українського Радіо розповіла радниця міністра освіти і науки з питань доступу до освіти українців за кордоном Алла Дубровик-Рохова.
Читайте також: Дошкільна освіта в 2025 змінюється для батьків, вихователів і дітей
Вона зазначила, що країни Європи активно конкурують за українських громадян, пропонуючи їм житло, роботу та якісну освіту. Це створює серйозні демографічні виклики для України. Наприклад, у Німеччині дітей обов’язково інтегрують у місцеву систему освіти, що, зрештою, формує з них майбутніх громадян цієї держави. У Польщі ж діти можуть залишатися у дистанційній українській освіті, і водночас понад 60 тисяч українських учнів не охоплені навчанням взагалі.
На думку Дубровик-Рохової, українська держава не запропонувала молодим людям реальних варіантів вибору. Освітні ініціативи не пристосовані до потреб тих, хто перебуває за межами країни, а політика щодо вступу до вишів обмежує права юнаків. Зокрема, юнаки за кордоном не можуть вступати до українських університетів без військово-облікових документів, які неможливо отримати дистанційно після 17 років. У 2025 році перші юнаки, яким було 14 на початку вторгнення, вже досягатимуть цього віку, але не матимуть змоги законно оформити облік без приїзду в Україну.
Також у 2024/2025 навчальному році в Україні запроваджується обов’язкова базова військова підготовка на другому курсі вишу, яку неможливо пройти дистанційно. Це ще більше ускладнює доступ до освіти в Україні для тих, хто перебуває за кордоном, і підсилює тенденцію виїзду молоді. За словами радниці міністра, держава має комунікувати з молоддю не через примуси та обмеження, а через створення умов, які дозволяють свідомо обирати майбутнє в Україні.
Читайте також: Дітям учасників Революції Гідності компенсуватимуть навчання