back to top

HEADS

З прифронтових громад Дніпропетровщини евакуювали 3 унікальні половецькі скульптури

Із Межівської та Слов’янської громад Дніпропетровської області евакуювали три половецькі кам’яні статуї XI–XIII століть. Їх перевезли до Дніпровського національного історичного музею імені Яворницького, де створено одну з найбільших у Європі колекцій подібних артефактів. Раніше аналогічні операції з порятунку пам’яток вже проводили на Донеччині.

За словами музейників, половецькі «баби» — це не просто кам’яні скульптури, а монументи, що уособлюють культуру та світогляд кочових народів, зокрема половців (куманів), які відіграли роль в історичному формуванні української ідентичності. Чоловічі статуї часто зображують воїнів зі зброєю, жінок — у вишуканому вбранні й прикрасах, схожих на українські. Попри популярну назву «баба», термін походить із тюркської мови й означає «предок».

Читайте також: ЮНЕСКО посилило захист культурних об’єктів України

Серед евакуйованих експонатів — чоловіча скульптура воїна з шоломом та косами, ймовірно XII–XIII ст., і жіноча фігура з Межівської громади, датована XI століттям. Ще одну статую передала Слов’янська громада. Їх реставрувала родина Верчик, а рятували волонтери й військові, зокрема бійці батальйону «Вовки Да Вінчі» та Третьої штурмової бригади.

Евакуація відбувалась в умовах бойових дій — з-під обстрілів, поблизу лінії фронту. Складні логістичні операції здійснювались за допомогою вантажівок із маніпуляторами. Деякі з пам’яток важили понад тонну. Важливу роль у порятунку відіграли волонтери, зокрема польська громадянка Ольга Соляр, а також військовий Дмитро Романчук.

Історик Юрій Фанигін підкреслює: ці артефакти потребують професійних умов зберігання, адже виготовлені з крихкого пісковика. Водночас, за його словами, збереження таких об’єктів — це не лише про культурну спадщину, а й про захист ідентичності. Ворог, за словами науковця, цілеспрямовано знищує українські історичні пам’ятки.

У музеї наголошують: пошук половецьких скульптур триває, хоча багато з них досі залишаються на тимчасово окупованих територіях. Фахівці сподіваються, що в майбутньому врятовані статуї зможуть повернутися до своїх регіонів, однак наразі зберігатимуться у безпеці.

Читайте також: Більше тисячі об’єктів культурної спадщини Криму потребують ремонту
Назар Онисько
Назар Онисько
Журналіст | 6 років працюю у новинах. Останніх два був регіональним редактором на Суспільному. Маю досвід створення новинних матеріалів, ведення прямих включень у новинні програми та роботи в прямому етері.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Нове на сайті

Більше по темі