back to top

HEADS

Цивільний захист по-новому: як держава й громадськість будують спільну систему безпеки

У Києві відбувся дводенний форум “Гуманітарна архітектура та розвиток цивільного захисту в Україні”. Ця подія зібрала під одним дахом представників влади, волонтерів, громадських діячів та міжнародних партнерів. Організатори стали Український Червоний Хрест у партнерстві із ДСНС. Головним предметом обговорень стало питання, як створити в Україні дієву, стійку систему цивільного захисту, де кожен — від волонтера до держслужбовця — грає важливу роль.

Читайте також: Реабілітаційна система України перевантажена через війну та нестачу фахівців
Цивільний захист по-новому: як держава й громадськість будують спільну систему безпеки
Фото: Український Червоний Хрест

Як виріс Український Червоний Хрест

Максим Доценко, генеральний директор Українського Червоного Хреста,  нагадав, як за два роки організація пройшла шлях від класичного надавача допомоги до стратегічного гравця у сфері цивільного захисту. “За останні три роки організація виросла у 12–13 разів за кількістю проєктів, програм і співробітників. Якщо до повномасштабного вторгнення в нас було 400 співробітників, то зараз майже 5000. Ми почали робити те, про що навіть не думали раніше: відновлюємо інфраструктуру, будуємо житло, проводимо електромережі. Ми — єдина гуманітарна організація, інтегрована до Єдиної державної системи цивільного захисту. У 14 областях вже працюємо разом із ДСНС і маємо амбітні плани розширення. Ми не просто допомагаємо — ми розвиваємо спроможність громад”, — наголосив Максим Доценко.

Цивільний захист по-новому: як держава й громадськість будують спільну систему безпеки
Фото: Український Червоний Хрест

Локальна стійкість

Заступник голови ДСНС Володимир Демчук додав, що без громадського сектору — ніяк: “Це не про конкуренцію, а про взаємодоповнення. Європейський підхід у дії: влада і громадські організації працюють пліч-о-пліч. І саме так має виглядати сучасна система реагування на виклики”.

Також у ДСНС наголосили, що важливо посилювати локальну стійкість. Надзвичайники пропонують створювати центри безпеки та добровільні рятувальні бригади. До них могли б долучатися ветерани, чоловіки старші за 60 років або ж навіть жінки – у деяких громадах Донеччини є досвід формування жіночих добровільних рятувальних загонів. Підключення місцевих мешканців дало би змогу скоротити час реагування на обстріли чи інші надзвичайні ситуації із 40 хв до 20 хв. Це особливо актуально для прифронтових громад. Важливу роль у цьому має навчання цивільного населення.

Цивільний захист по-новому: як держава й громадськість будують спільну систему безпеки
Фото: Український Червоний Хрест

Форум став ще одним кроком до спільного бачення: щоб система реагування на надзвичайні ситуації дійсно працювала, потрібно координувати зусилля всіх — не лише державних структур, а й громадських організацій і громад. Цивільний захист — це не тільки про техніку чи плани евакуації. Це про довіру, співпрацю і спільну відповідальність. Український Червоний Хрест і ДСНС вже працюють як команда. І саме в такому форматі — разом із громадами та волонтерами — можна побудувати майбутнє, в якому кожна людина почуватиметься у безпеці.

Читайте також: Невидимий жах Херсона. Дрони-кілери проти цивільного населення
Марта Синовіцька
Марта Синовіцька
Журналістка | Навчалася в КНУ ім. Тараса Шевченка, ІФ, спеціальність "Літературно-мистецька аналітика". У журналістиці з 2020 року. Починала редактором управлінських видань МЦФЕР-Україна. Згодом працювала редактором Департаменту інформації УГКЦ. З липня 2024 року - журналістка Humanitarian Media Hub.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here