Де постраждалі від війни можуть отримати лікування, протезування та пройти реабілітацію? HMH.news зібрав основні реабілітаційні центри, благодійні проєкти та програми, доступні в Україні. Усі послуги вказаних центрів є безкоштовними для ветеранів та поранених внаслідок війни та покриваються за рахунок державного бюджету чи донорів.
Читайте також: Інклюзивний ринок праці в умовах війни – виклики та шляхи долання для осіб з інвалідністю
Київ
Recovery (проект Pinchuk Foundation)
Recovery – це найбільша мережа реабілітаційних центрів для військових в Україні. Заклади знаходяться в Києві, Одесі, Львові, Рівному, Черкасах, Полтаві, Хмельницькому та на Дніпропетровщині. Тут пропонують комплексну реабілітацію важкопоранених: протезування та адаптацію, лікувальну фізкультуру, спортивну реабілітацію, психосоціальну підтримку. У планах засновників проєкту Віктора та Олени Пінчуків — на початку 2025 року розширити мережу щонайменше до 18 реабілітаційних центрів, де щороку змогли б відновлюватися близько 26 тисяч військових.
Мережа центрів у Києві та інших містах, де пропонують безоплатне протезування нижніх та верхніх кінцівок за державною програмою, ортезування, виготовлення протезів і ортопедичного взуття.
Всеукраїнський центр “Здоров’я”
Головний офіс розташований у Києві, інше відділення працює в Одесі. Центр самостійно виготовляє та ремонтує протези. Також надає послуги індивідуального протезування верхніх та нижніх кінцівок при всіх рівнях ампутації.
Центр складного ендопротезування, остеоінтеграції та біоніки
Єдиний центр в Україні, який проводить складні операції з остеоінтеграції. Має власну біонічну лабораторію. Центр спеціалізується на високо-травматичних випадках. Також тут навчають та акредитують хірургів для складних остеоінтегративних втручань.
Трініті Хаб
Це унікальний освітньо-реабілітаційний простір для людей з порушеннями зору. Тут проходять реабілітацію як люди із вродженими вадами зору, так і з набутими, зокрема ветерани з пораненнями очей і обличчя. У центрі пропонують комплексну індивідуальну реабілітацію з інструкторами, тренерами адаптивного спорту, психотерапевтами.
Це реабілітаційний центр для важкопоранених, який відкрили у січні 2025 року на базі Інституту травматології та ортопедії НАМН України у Києві. Тут спеціалізуються на діагностиці та реабілітації пацієнтів з важкими поліструктурними травмами кінцівок. РеабіЦентр розрахований надавати допомогу понад тисячі військових на рік.
Це благодійний фонд, який допомагає з біонічним протезуванням для військових та цивільних, які втратили кінцівки під час війни. Фонд співпрацює з українським виробником біонічних протезів Allbionics.ai. Також тут надають психологічну підтримку.
Програма Face the Future Ukraine
Ветерани з травмами обличчя можуть отримати допомогу за проєктом Face the Future Ukraine. Це спільний проєкт Face the Future Foundation, Still Strong, Razom for Ukraine та БФ “Пацієнти України”. Кожні півроку лікарі з Канади та Америки приїжджають в Україну та безоплатно оперують близько 30 пацієнтів, які отримали складні травми обличчя внаслідок війни. За час місій уже провели реконструктивні операції 150 військовим.
Львів
Реабілітаційний центр поблизу Львова, де пропонують протезування кінцівок, реконструктивну хірургію, фізичну і психологічну реабілітацію, відновлення слуху. Також у центрі є відділ соціальної реінтеграції, де “випускників” (саме так тут називають ветеранів, які пройшли повний курс реабілітації) консультують психологи та кар’єрні консультанти з приводу подальшої професійної діяльності, пошуку роботи чи підприємництва.
Благодійна організація об’єднує більше двадцяти проєктів, окрім лікування та реабілітації також надає житло та забезпечує реінтеграцію постраждалим від війни. Від початку повномасштабної війни в UNBROKEN пройшли лікування понад 19 000 поранених українців, зокрема дітей. У реабілітаційному центрі неподалік Львова пропонують послуги з лікування поранених, протезування. Тут працюють з опіковими травмами, політравмами та складними переломами. Спільно з L’Oréal Україна центр реалізує проєкт “(НЕ) до краси”. У його межах спеціалісти з пластичної хірургії та естетичної медицини допомагають виправити травми, шрами на обличчі та інші дефекти, отримані внаслідок війни.
Медична клініка Українського католицького університету
У клініці працюють фахівці з фізичної терапії та ерготерапії. Вони допомагають відновити чи компенсувати функції організму, втрачені внаслідок перенесеної травми чи хвороби.
Читайте також: Локальне лідерство у грошовій допомозі в Україні – від риторики до відповідальності