Україна отримала 26 службових собак із Боснії та Герцеговини для проведення розмінування у зонах, найбільш уражених вибухонебезпечними предметами, про це повідомляє Reuters. Тварини пройшли спеціальну підготовку в Глобальному навчальному центрі з виявлення мін та вибухових речовин у Сараєво, який працює під егідою гуманітарної організації «Норвезька народна допомога» (Norwegian People’s Aid, NPA).
Цей центр, заснований у 2004 році, за два десятиліття підготував понад 500 собак, яких направляють до країн із високим рівнем мінної загрози, зокрема Камбоджі, Зімбабве, Іраку, а тепер і України. За словами дресирувальника Кенана Муфтича, бельгійські вівчарки, як-от Мей, працюють пліч-о-пліч із саперами у регіонах, постраждалих від бойових дій, зокрема у Харківській та Миколаївській областях. Деякі з них — поблизу лінії фронту.
Читайте також: Херсонщина – перша в країні за масштабами розмінування
Після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна стала найбільш замінованою країною у світі. За оцінками ООН і українського уряду, щільність замінування у багатьох регіонах досягла критичних рівнів. За даними дослідження Міністерства економіки України спільно з Інститутом глобальних змін Тоні Блера, заміновані території щорічно коштують країні понад 11 мільярдів доларів втрат валового внутрішнього продукту.
Міни й нерозірвані боєприпаси не лише створюють безпосередню загрозу життю людей, а й блокують доступ до сільськогосподарських земель, обмежують економічну активність і гальмують відновлення громад.
Боснія, яка також має значний досвід розмінування після війни 1990-х років, надає підтримку Україні не лише через навчальні кадри, а й завдяки своїй доведеній експертизі у підготовці собак для роботи в умовах мінної загрози. За словами Муфтича, кожна виявлена міна — це врятоване життя або сім’я, а ефективна робота собак — критично важлива частина цієї боротьби.
Читайте також: Масштаби і виклики гуманітарного розмінування в Україні