back to top

HEADS

Папа бідних і папа сюрпризів. Як Франциск змінив католицьку церкву

Понад 12 років тому — 13 березня 2013 року — на папському престолі у Ватикані вперше за всю історію католицької церкви опинився не європеєць. Новим папою римським став аргентинець Хорхе Маріо Бергольо. І це було першим сюрпризом. Ставши папою, він — знову-таки уперше в історії — обирає ім’я Франциск. До прикладу, його попередник був аж шістнадцятим Бенедиктом! А Францисків на папському престолі ще не було. Цим ім’ям новий папа підкреслює свою прихильність і служіння бідним, що пізніше доведе ще й вчинками. Чим запам’ятався понтифікат Франциска, чому він переїхав із папських покоїв, частенько відвідував в’язниці та відмовився від пишного похорону? Та як насправді папа ставився до України? Спойлер — у цій статті ви багато разів зустрінете слово “вперше”.

Читайте також: Помер Папа Франциск: Ватикан оголосив про смерть понтифіка у віці 88 років

Не носив “червоні черевички”

Другим сюрпризом від новообраного понтифіка у 2013 році стало… чорне взуття. Франциск взуває звичайні чорні туфлі замість традиційних червоних. Червоне взуття було традицією аж із XVI століття і символічно нагадувало про кров Христа і мучеників. Фактично це означало, що папа йде слідами Христа. Павло IV, який правив у середині XVI століття, навіть додавав до своїх червоних черевиків золотий хрест, який люди цілували, звертаючись до нього. Любителем фірмового червоного взуття був і попередник Франциска — Бенедикт XVI, якого в італійських ЗМІ навіть жартома називали “Prada Папа”. Строгі чорні туфлі Франциска стали різким контрастом.

Папа бідних і папа сюрпризів. Як Франциск змінив католицьку церкву
Червоні туфлі папи Бенедикта XVI. Фото: AFP Photo / Vincenzo Pinto

Наступною несподіванкою стає переїзд Франциска з Апостольського палацу — розкішних броньованих папських апартаментів у Ватикані — у звичайний гостьовий будинок, призначений для “простих смертних” — гостей та персоналу. Із цього будинку Святої Марти він керував католицькою церквою понад 12 років.

Мив ноги в’язням

Папа Франциск вирізнявся увагою до бідних. Він зламав чимало шаблонів. Наприклад, розпорядився поставити душові кабіни для безхатьків навколо Ватикану, організувати благодійні кухні. За це його називали папою бідних. У його сприйнятті церква мала “виходити назустріч світові, щоб йому служити”.

Можливо, ця ідея штовхала його робити вчинки, які не робив жоден із попередників. Наприклад, щороку у Великий четвер Франциск ішов до в’язниці і мив ноги в’язням, за традицією наслідуючи Ісуса, який мив ноги своїм апостолам. Цей звичай папа привіз із Аргентини — будучи єпископом Буенос-Айреса, він відправляв месу Великого четверга не в катедральному соборі, а “на периферіях людського існування” — тобто в лікарнях, домах для престарілих, притулках для безхатченків чи у в’язницях. 

Папа бідних і папа сюрпризів. Як Франциск змінив католицьку церкву
Папа Франциск у в’язниці “Regina Coeli”, 29 березня 2018. Фото: Vatican Media 

Будучи папою, Франциск засновує День бідних у Католицькій церкві та влаштовує обіди для них у цей день, на яких особисто присутній. Увага до маргіналізованих суспільних груп була лейтмотивом усього його понтифікату.

Читайте також: Як обирають нового Папу Римського

Змінив “обличчя” церкви

Папа Франциск — і це було частиною його політики як очільника церкви — призначав кардиналами єпископів з усього світу: Африки, Азії, Латинської Америки. Він не хотів зосереджуватися на консервативному європейському колі та акцентував, що різноманітне походження кардиналів виражає вселенськість церкви. За його понтифікату вперше за довгий час кардиналом став і українець — Микола Бичок, єпископ Української греко-католицької церкви в Австралії. Таким чином Франциск формував своє оточення і майбутнє католицької церкви, яка нарешті почала осучаснюватися.

Ще одним сучасним елементом понтифікату Франциска було розширення ролі жінок у церкві. У 2021 році папа розширив права жінок під час богослужіння, змінивши церковний закон. Жінкам дозволили прислуговувати біля вівтаря (раніше це робили тільки чоловіки), читати священні тексти на літургіях та роздавати причастя. Тоді ж він уперше призначив жінку на посаду заступниці секретаря Синоду єпископів. У 2023 році папа вперше дозволив жінкам голосувати на зборах єпископів — це право отримали п’ять монахинь.

Папа бідних і папа сюрпризів. Як Франциск змінив католицьку церкву
Сестра Наталі Бекар, призначена Заступницею синоду єпископів. Фото: Vatican news

Був вихований українцем

Цікавий факт — маленький Хорхе Маріо Бергольо, майбутній папа Франциск, був вихований українцем, священником УГКЦ Степаном Чмілем, який служив в Аргентині. Саме він навчив майбутнього понтифіка вітатися “Слава Ісусу Христу” на український манер.

Але яким же було ставлення папи Франциска до України? Від початку повномасштабного вторгнення українців неодноразово шокували заяви понтифіка про примирення з Росією. Такі жести, як спільна Хресна дорога, яку очолюють українка та росіянка, звернення папи до російської молоді із закликом наслідувати “вєлікую культуру Петра I і Катерини II”, українське суспільство сприймало і болісно, і саркастично водночас. Наслідком стала хвиля мемів про “Ватнікан”.

До речі, після кожної проблемної заяви папи Франциска Ватикан виступав з офіційною позицією, яка поправляла слова понтифіка. Мовляв, папа не так зрозумів чи не те мав на увазі. Тому зробімо похибку на людський фактор і погляньмо на факти.

Незважаючи на дипломатичну нейтральність, дивні й часом нелогічні висловлювання, папа прислухався до голосу українського суспільства і коригував себе. Водночас, знаючи про страждання українців, морально він усе ж був на боці України.

У січні 2024 року папа Римський публічно звинуватив Росію у веденні повномасштабної війни проти України.

З його рук українці отримали численну гуманітарну допомогу. Українські діти, які постраждали від війни, можуть лікуватися у Ватиканській педіатричній лікарні. Кардинал Конрад Краєвський, папський розподілювач милостині (такий собі міністр соціального служіння Ватикану), особисто, за кермом, привіз в Україну вісім автівок швидкої допомоги.

Рятував полонених

Папа Франциск приймав у Ватикані дружин українських полонених та дітей, які втратили батьків на війні. Він використовував власну дипломатичну вагу на підтримку України — за його понтифікату Ватикан стає посередником щодо повернення полонених. Під час однієї з процедур обміну були повернені і двоє греко-католицьких священників із Бердянська, яких Росія незаконно утримувала 1 рік і 9 місяців. Також Ватикан зобов’язався працювати у напрямку повернення українських дітей, яких незаконно депортувала Росія.

Папа бідних і папа сюрпризів. Як Франциск змінив католицьку церкву
Папа на зустрічі з дружинами військовополонених українців, 26 червня 2024. Фото: Vatican Media

За кожної публічної нагоди Франциск згадував про Україну, яка потерпає від несправедливої війни. Навіть за день до смерті папа, а точніше його помічник, озвучував цей меседж. Понтифік закликав до справедливого миру — не до миру “двох братських народів”, а до миру на умовах України.

Донатив на дрони для ЗСУ?

Важливо, що Франциск був першим папою римським, який офіційно визнав геноцидом Голодомор в Україні у 1932–33 роках.

Варто згадати і про Лист папи Франциска до українського народу. Це ще один перший в історії прецедент, коли папа Римський адресував лист до цілого народу. Ніхто раніше такого не робив.

А після смерті понтифіка з’явилася несподівана інформація про те, що він пожертвував гроші на “мавіки” для ЗСУ. Про це повідомив український історик та журналіст Олександр Зінченко. За його словами, напередодні Різдва у 2023 році папа пожертвував особисті кошти на дрони для 93-ї бригади “Холодний Яр” і став символічним Таємним Сантою для українських військових. Так це було чи ні — достеменно невідомо. Однак такий жест був би цілком у стилі любителя сюрпризів Франциска.

Папа бідних і папа сюрпризів. Як Франциск змінив католицьку церкву
Святослав Шевчук показує папі Франциску особисті речі полонених священників УГКЦ, 6 вересня 2023 року. Фото: Департамент інформації УГКЦ

Обрав скромний похорон

Бажання бути похованим не у Ватикані стало останнім сюрпризом від папи Франциска. Адже якщо сьогодні ви зайдете до базиліки святого Петра у Ватикані, то побачите цілий некрополіс пап римських, яких там ховали століттями. Франциск обрав інше місце — церкву Санта Марія Маджоре в Римі. Ця церква була особливою для нього — папа мав традицію молитися перед іконою Спасіння римського народу щоразу, коли вирушав у відрядження чи повертався з них. У Санта Марія Маджоре вже покояться сім інших понтифіків. Проте вперше за понад століття до них приєднається ще один. 

Папа бідних і папа сюрпризів. Як Франциск змінив католицьку церкву
Фото: Департамент інформації УГКЦ

Також Франциск ще за життя прописав і суттєво спростив процедуру свого похорону. За традицією всіх пап ховали у трьох трунах — з кипарису, свинцю та дерева. Франциск розпорядився, аби його поховали в одній дерев’яній. І додав: “гробниця повинна бути в землі; проста, без особливих прикрас і з єдиним написом: „Franciscus“”.

Такий вибір цілком відповідає всій папській поставі Франциска — скромність, близькість до простих людей і небажання бути об’єктом культу. Він залишив по собі не лише реформи, а й приклад людяного ставлення до влади, слави і смерті.

Читайте також: Уперше за століття Папа Римський буде похований за межами Ватикану
Марта Синовіцька
Марта Синовіцька
Журналістка | Навчалася в КНУ ім. Тараса Шевченка, ІФ, спеціальність "Літературно-мистецька аналітика". У журналістиці з 2020 року. Починала редактором управлінських видань МЦФЕР-Україна. Згодом працювала редактором Департаменту інформації УГКЦ. З липня 2024 року - журналістка Humanitarian Media Hub.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here