Після смерті Папи Франциска в Римсько-католицькій церкві розпочався процес обрання нового понтифіка. Цей таємний і глибоко символічний ритуал майже не змінювався впродовж останніх 800 років.
Нового Папу обирають кардинали — найвищі ієрархи католицької церкви, які з’їжджаються до Ватикану на папський конклав. Після досягнення 80-річного віку кардинали втрачають право голосу, тож цього разу в голосуванні беруть участь 138 виборців — понад офіційну межу в 120 осіб, яка була перевищена після призначень Папи Франциска у грудні 2024 року.
Читайте також: Помер Папа Франциск: Ватикан оголосив про смерть понтифіка у віці 88 років
Після урочистої меси в базиліці Святого Петра кардинали ізолюються в Сикстинській капелі, де залишатимуться до моменту обрання нового Папи. Перший раунд голосування може відбутись одразу, а надалі — по два голосування вранці та ввечері. Усі бюлетені спалюють після кожного туру — чорний дим із труби над Сикстинською капелою означає, що Папу ще не обрано, білий — що новий понтифік уже визначений.
Щоб отримати папський престол, кандидат має набрати дві третини голосів. Попри заборону відкритої агітації, процес вважається доволі політизованим — кардинали обговорюють чесноти та позиції кандидатів, хоча формально керуються “натхненням Святого Духа”.
Читайте також: Папа Франциск подякував вірянам і закликав молитися за мир
Після перемоги нового Папу запитують, чи приймає він своє обрання. Потім він обирає ім’я та з’являється на балконі Собору святого Петра, де виголошується знамените “Habemus Papam” — “У нас є Папа”. Новий понтифік звертається до вірян і дає благословення “Urbi et Orbi” — місту і світу.
Усі документи з голосування передаються до архіву Ватикану й залишаються засекреченими, якщо сам Папа не вирішить інакше.
Читайте також: «Ми боялися ночі»: історія вчительки з Таврійська, яка після окупації знайшла прихисток у модульному будинку в Кропивницькому