back to top

HEADS

ЄС може позбавити 4 млн українців статусу захисту після припинення війни

Понад чотири мільйони українців, які отримали тимчасовий правовий захист у Європейському Союзі після початку повномасштабної війни, можуть опинитися під загрозою втрати цього статусу після припинення вогню. Про це повідомляє Euractiv, посилаючись на джерела в інституціях ЄС.

Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року країни ЄС активували Директиву про тимчасовий захист (TPD), яка дозволила українцям легально проживати, працювати, навчатися та користуватись соціальними послугами. Станом на кінець 2024 року цей статус охоплює близько 4,3 млн українців, переважно у Польщі, Німеччині, Чехії та Словаччині.

Хоча у 2023 році ЄС продовжив дію TPD до березня 2026 року, її тимчасовий характер і відсутність єдиного механізму продовження захисту викликають занепокоєння. Єврокомісія розглядає можливість переведення частини біженців на національні форми проживання, але остаточне рішення залежить від позиції всіх країн-членів.

Читайте також: 87% українців підтримують повернення біженців додому

Складність ситуації посилюється тим, що на тлі потенційного припинення вогню кожна країна може ухвалити окреме рішення щодо подальшої долі українців. Польща, Чехія, Австрія, Італія, Естонія та Латвія вже почали розробляти власні довгострокові рішення, зокрема введення резидентських дозволів строком на три-п’ять років. У Чехії українці, які мають роботу і проживають понад два роки, зможуть отримати спеціальний п’ятирічний дозвіл на проживання. Польща також працює над новим статусом тимчасового резидента.

Втім, окремі держави, зокрема Чехія, вже заявили, що після завершення війни більше не запроваджуватимуть нових тимчасових заходів.

На рівні ЄС питання майбутнього тимчасового захисту буде розглянуто на засіданні Ради з внутрішніх справ у червні. Представники міністерств внутрішніх справ низки країн підтверджують, що узгоджена європейська стратегія має бути напрацьована до середини 2025 року.

Читайте також: Українці за кордоном і перспектива повернення додому

За даними ООН, станом на грудень 2024 року за кордоном перебувало 6,8 млн українців, з яких приблизно 5,5 млн — у країнах ЄС, за винятком тих, хто виїхав до Росії чи Білорусі. Опитування показують, що кількість тих, хто планує повернення в Україну, продовжує зменшуватись. Лише 65% українців заявили про намір повернутися додому у 2024 році, порівняно з 77% роком раніше. Водночас зросла кількість тих, хто не бачить для себе такої можливості.

Таким чином, на тлі можливої деескалації війни українські біженці в Європі можуть зіткнутися з новою хвилею невизначеності щодо свого майбутнього правового статусу.

Читайте також: Прикордонники будуть перевіряти мету поїздки митців і медійників при виїзді за кордон
Назар Онисько
Назар Онисько
Журналіст | 6 років працюю у новинах. Останніх два був регіональним редактором на Суспільному. Маю досвід створення новинних матеріалів, ведення прямих включень у новинні програми та роботи в прямому етері.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Нове на сайті

Більше по темі