Демографічна криза, спричинена війною та пандемією, суттєво впливає на систему дошкільної освіти в Україні. Як повідомила заступниця міністра освіти та науки Анастасія Коновалова, через зменшення народжуваності, міграцію та проблеми з безпекою в деяких регіонах країни кількість дітей у дитсадках значно скорочується. Це може призвести до закриття або тимчасового «заморожування» закладів.
Особливо гостро проблема стоїть у прифронтових районах, де 86% дітей мають затримку соціально-емоційного розвитку через ізоляцію та відсутність спілкування з однолітками. Через бойові дії доступність дошкільної освіти у багатьох громадах обмежена, адже деякі садочки не мають укриттів або взагалі не можуть працювати очно.
Читайте також: Україна повернула 5 дітей з окупованих територій за планом Bring Kids Back UA
Попри це, рівень залучення дітей до дитсадків зріс до 73%, що частково пояснюється скороченням загальної кількості дітей. Якщо раніше у великих містах була черга на вступ, то тепер у деяких регіонах садочки вже не набирають нові групи. Наприклад, у Житомирі черги до дитсадків більше немає.
Щоб уникнути масового закриття, Міністерство освіти планує розширити мережу ясел для дітей від трьох місяців, а також створювати альтернативні формати дошкільної освіти. Серед них — мінісадочки, мобільні групи вихователів, сімейні садочки, центри розвитку дітей та заклади для дітей з особливими потребами.
Читайте також: Освіта без кордонів. Як фундація «МрійДій» допомагає дітям та вчителям у часи війни
У селах та маленьких містах, де дитсадки можуть виявитися незаповненими, їхні будівлі планують використовувати для інших потреб, зокрема як молодіжні центри, позашкільні заклади або навіть початкові школи. Повна консервація садочків буде застосовуватися лише у крайніх випадках.
У Міністерстві освіти сподіваються, що після завершення війни народжуваність зросте, а дошкільні заклади першими відчують новий бебі-бум. У перспективі це допоможе відновити повноцінну мережу дитсадків та покращити доступ до дошкільної освіти.
Читайте також: Реформа старшої школи: “Профільна” освіта вже у 2027 році