В Україні розпочалася розробка кластерних концепцій управління відходами, які дозволять ефективніше організовувати збір, сортування та утилізацію сміття на регіональному рівні. Одним із перших пілотних проєктів стане Ужгородський кластер у Закарпатській області, який охоплюватиме три субкластерні зони: Ужгородську, Перечинську та Чопську.
Зараз фахівці аналізують чинну систему поводження з відходами та прогнозують її навантаження на найближчі 10 років. За попередніми оцінками, до 2034 року населення Ужгородського кластера може зрости до 285 тисяч осіб, з урахуванням внутрішньо переміщених громадян. Відповідно, очікується, що щорічні обсяги відходів сягнуть 144 тисяч тонн.
Читайте також: ЄС та партнери виділять 62 млн євро на розвиток місцевого самоврядування в Україні
Проєкт реалізується експертами міжнародної ініціативи APENA3, яка фінансується Європейським Союзом. Його підтримують Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, а також Міністерство розвитку громад та територій.
Наразі найбільше відходів у кластері генерує Ужгородська міська територіальна громада – близько 60% від загального обсягу. Основні об’єкти для переробки та утилізації будуть розташовані в Середнянській територіальній громаді, де заплановане будівництво сортувальної станції, підприємства механіко-біологічного оброблення відходів та сучасного полігону. Крім того, розглядається можливість створення теплоелектроцентралі (ТЕЦ) на відновлювальному паливі RDF. У Перечинській і Чопській громадах планується зведення сміттєсортувально-перевантажувальних об’єктів.
Загалом до 2034 року в межах Ужгородського кластера мають з’явитися щонайменше 16 пунктів роздільного збору сміття. Очікується, що кластерна модель управління відходами збільшить інвестиційну привабливість регіону, покращить екологічну ситуацію та підвищить ефективність утилізації побутових відходів.
Читайте також: Україна ухвалила програму розвитку тваринництва до 2033 року