back to top

HEADS

Україна створить власну мовну модель ШІ до 2025 року

В Україні розпочалася розробка першої національної великої мовної моделі (LLM), орієнтованої на українськомовний контекст. Проєкт реалізовує WINWIN AI Center of Excellence при Міністерстві цифрової трансформації у партнерстві з бізнесом та AI-спільнотою. Очікується, що модель буде створена до грудня 2025 року на базі open-source технологій і не потребуватиме фінансування з держбюджету.

За словами віцепрем’єр-міністра Михайла Федорова, українська LLM стане основою для розвитку чатботів, цифрових асистентів та інтелектуальних сервісів у держсекторі та бізнесі. Вона сприятиме ефективнішій роботі державних установ, військових підрозділів та приватних компаній. Аналогічні рішення вже активно впроваджуються у багатьох країнах, що розвивають штучний інтелект.

Читайте також: Нові можливості для сертифікації операторів протимінної діяльності через Портал Дія

Наразі в Україні вже функціонують різні AI-продукти, зокрема:
– Чатбот “Наталка”, який обробив понад 2000 запитів і зменшив навантаження на менеджерів на 30%;
– AI-асистент у “Дії”, що допомагає знаходити державні послуги;
– Інструменти для аналізу законодавства та відповідності європейським стандартам;
– HR-асистент Мінцифри, що генерує описи вакансій;
– Освітні рішення на “Дія.Освіта” для підбору навчальних матеріалів.

Читайте також: В Дії планують запустити функцію онлайн-розлучення

Майбутня мовна модель буде навчена на українських даних, враховуючи регіональні діалекти, культурний та історичний контекст. Це дозволить точніше обробляти запити користувачів, порівняно з глобальними англомовними моделями.

Крім того, національне AI-рішення буде у 2,5–3 рази дешевшим, ніж іноземні аналоги, що зробить його доступним для бізнесу та державних установ. Використання вітчизняної LLM також підвищить безпеку даних, оскільки обробка інформації відбуватиметься виключно в межах країни.

Раніше стало відомо, що міжнародне видавництво HarperCollins дозволило навчати ШІ-моделі на своїх книжках, що може суттєво розширити можливості штучного інтелекту у сфері контент-генерації.

Читайте також: Стартує новий потік навчальної програми “Розвивайте кар’єру з Google Cloud”
Назар Онисько
Назар Онисько
Журналіст | 6 років працюю у новинах. Останніх два був регіональним редактором на Суспільному. Маю досвід створення новинних матеріалів, ведення прямих включень у новинні програми та роботи в прямому етері.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Нове на сайті

Більше по темі